YouTube / What The Physics?!

Matej Mensatoris / / Veda
Jedna polievková lyžica dokáže vytvoriť ochranný film pred vlnami až na 2000 m2 vody. Je v tom nejaký háčik?

Ak by ste sa niekedy ocitli na lodi a okolo vás by boli vlny, možno by ste mali siahnuť po troche olivového oleja. No ten by ste nemali piť, ale vyliať ho priamo skrz palubu. Prečo? Toto veľmi zaujímavé video vám ukáže, ako trochu olivového, či iného rastlinného oleja, dokáže upokojiť vlny okolo vás. Ako je to vôbec možné?

Olej vytvorí na hladine jemnú vrstvu a bráni tak vetru aby dokázal vytvárať vlny. Viac už v spomínanom videu:

Ako je to teda možné? 

Keď sa naleje olej do vody, molekuly oleja sa zoskupia vedľa seba na hladine a otočia negatívnym pólom smerom k vode. Je to preto, lebo ich priťahuje kladný pól vody. Tým vytvoria na hladine súvislú vrstvu. Potom do celého procesu vstupuje vietor.

Vietor zvyčajne vytvára vlny na hladine tak že pôsobí svojou silou na hladinu vody. Ak je ale hladina vody pokrytá olejovou vrstvou tak tá pôsobí ako ochranná vrstva a vytvorenie vlny je už potom náročnejšie a je potrebný silnejší vietor.

Tento jav ale vôbec nie je nový, v skutočnosti ho s obľubou používal Benjamin Franklin, jeden zo zakladateľov USA. Ľuďom zo žartu tvrdil, že má schopnosť upokojiť vlny. Potom svojou palicou, na ktorú naniesol trochu oleja, udrel na vodnú hladinu a tá sa po chvíli skutočne upokojila.

pixabay
pixabay

Tento trik nefunguje len na jazerách, ale aj na mori. Námorníci v minulosti počas búrok vylievali kuchynský olej okolo lode, aby povrch hladiny mora bol hladší.

Veľko výhodou, tak ako bolo vidieť aj na videu je, že oleja stačí skutočne málo. Jedna polievková lyžica dokáže vytvoriť vrstvu až na 2000 metroch štvorcových vody a to v priebehu pár minút.

Ak sa teda niekedy v budúcnosti ocitnete v obklopení nepríjemných vĺn, použite trochu kuchynského oleja. Tým na nejaký čas upokojíte vodnú hladinu okolo seba a tak elegantne vyriešite tento problém.

interez.sk (mmm), dailymail.co.uk
0
Komentovať (0)