flickr.com

Nemecký Nördingen je malé mestečko v Bavorsku a má len niečo okolo 24-tisíc obyvateľov. Aj napriek tomu, že najstaršie záznamy o meste sú staré vyše 1000 rokov,...

Nemecký Nördingen je malé mestečko v Bavorsku a má len niečo okolo 24-tisíc obyvateľov. Aj napriek tomu, že najstaršie záznamy o meste sú staré vyše 1000 rokov, až do roku 1960 nikto netušil, čo sa na tomto mieste v pradávnej minulosti odohralo.

V roku 1960 Eugene Shoemaker a Edward Chao predložili dôkazy o tom, že v oblasti, kde leží Nördingen, narazil pred 14,5 miliónmi rokov do Zeme obrovský meteorit. Odhaduje sa, že mal meteorit priemer asi 1,5 kilometra a do Zeme narazil v rýchlosti až 20 kilometrov za sekundu. Kráter, ktorý meteorit vytvoril, má priemer 24 kilometrov a s malými odchýlkami je to takmer dokonalý kruh.

blog.inspire-pr.de
blog.inspire-pr.de

Vedci vypočítali, že energia, ktorá sa pri náraze uvoľnila, mala silu ako keby bolo naraz odpálených 1,8 milióna atómových bômb zhodených na Hirošimu. Pri takej veľkej energii došlo k pretváraniu hornín vplyvom vysokej teploty a tlaku.

huffpost.com
huffpost.com

Tak vznikla aj hornina vltavín, ktorú meteorit svojou veľkou energiou odhodil až 450 kilometrov ďaleko, a to až na územie Českej republiky.

Okrem vltavínu sa však vytvorilo aj niečo iné. V kameňoch starých budov v meste Nördingen, ktoré sa stavali z okolitých skál a hornín, je možné nájsť diamanty. Odborníci odhadujú, že meteorit mohol za pomoci vysokého tlaku a teploty vytvoriť až 72-tisíc ton malých diamantov.

sapphireengagementringsshop.com
sapphireengagementringsshop.com

Všetko má však svoje ale. V tomto prípade sú diamanty veľkosti maximálne 0,2 milimetra, čiže ťažba neprichádza do úvahy.

Mestečko Nördingen je na to, že leží v kráteri, patrične hrdé. Dostalo sa dokonca aj do filmu, je možné ho vidieť v záverečnej scéne filmu Willy Wonka a továreň na čokoládu.

flickr.com
flickr.com

Nördingen je unikátne historické mesto, a to nielen v stredovekej, ale aj v dávnovekej histórii. Je fascinujúce, že po tisíc rokov existencie mesta nikto netušil, čo sa tu pred miliónmi  rokov odohralo. A to, že je prakticky postavené z diamantov, mu dáva punc  originality, ktorý vo svete asi nikde inde nenájdete.

interez.sk (Matej Mensatoris), interestingengineering.com

Príbehy
0
Komentovať (0)