Foto: Marina Feldhues (wikimedia.org), Alberto Barbero (flickr.com)

Vitajte v brazílskom Chapada Diamantina, jednom z najkrajších národných parkov na Zemi.

Na svete už nenájdete veľa miest, ktoré sa môžu pýšiť prekrásnou nedotknutou prírodou. Našťastie ich ešte pár zostalo, a tak je len na nás, aby sme si ich chránili. Jedným z takýchto miest je nepochybne aj brazílsky národný park Chapada Diamantina. V preklade by ich názov mohol znamenať Diamantové vrchy, no ľudia túto oblasť skôr označujú ako brazílsky Stratený svet. Prečo? Pretože sa zdá, ako by tu zastal čas a človek tu nikdy ani len nebol. Taká je tu príroda krásna…

Národný park Chapada Diamantina má rozlohu 38 000 km2, teda len o niečo zaostáva za rozlohou Švajčiarska. Park vznikol v roku 1990 po dlhom geologickom prieskume, ktorý bol zameraný na hľadanie diamantov. Brazília sa však rozhodla toto územie chrániť a spravila dobre. Stal sa z neho totiž najkrajší národný park krajiny a jeden z najkrajších kútov celého sveta.

chapada diamantina 19
penempower.com

V národnom parku nájdete naozaj širokú škálu ekosystémov. Od dažďových pralesov, ktoré prekypujú životom, sa dostanete až ku v Brazílii typickým „cerrado“ (suchým oblastiam). Príroda sa s tunajším povrchom naozaj pestro vyhrala. Nájdete tu prekrásne kaňony, doliny, vodopády, jaskyne, jazerá, ale aj „veže“ z minerálov, ktoré sa podľa Indiánov nazývajú „Tepuy“.

Morro do Pai Inácio - Chapada Diamantina - Brazil by Gustavo Andrade on 500px.com

Na začiatku 20. storočia vyrástlo v oblasti niekoľko malých mestečiek. Tie boli centrom hľadačov diamantov, ktorých sa tu nachádza neúrekom. Oblasť však „zachránila“ Afrika, kde sa rozmohla obrovská diamantová horúčka, a tak ostala táto krajina nedotknutá. Z národného parku sa dnes vyváža snáď jediný exportný artikel, a tým je jedna z najkvalitnejších druhov brazílskej kávy.

One to go by Giuliano Camera Carrieri on 500px.com

Národný park Chapada Diamantina ukrýva mnohé prekrásne miesta, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Niektoré z nich vám teda ukážeme. Jedným z nich je Poço Encantado, jaskynný systém, kde dochádza k prekrásnemu farebnému divadlu. Slnečné lúče, ktoré dopadajú na vodnú hladinu vnútri jaskyne, ju totiž osvetlia tak, že je možné vidieť cez priezračnú vodu až 60 metrov pod hladinu.

poço encantado,Chapada Diamantina

Poço Encantado by Felipe Cação Motta on 500px.com

Rovnako prekrásne sú aj jaskynné jazerá Blue Grotto, či Gruta da Pratinha.

Gruta da Pratinha - Iraquara - Chapada Diamantina, BA

Lake Blue Grotto by Kemy Ikeda on 500px.com

Jaskyňa Torrinha ponúka kvapľovú výzdobu ako žiadna iná jaskyňa na svete. Jej vnútro vyzerá akoby sa ani nenachádzala na Zemi.

new world by Gervânio Guimarães on 500px.com


Gruta da Torrinha

Sľubovali sme vám aj prekrásne kaňony. Čo poviete na kaňon Buracão? Na jeho konci nájdete ohromný vodopád.

~shine on you, crazy diamond~ by Danilo Faria on 500px.com

Buracão Walterfall by Guilherme Provenzano on 500px.com

Ľudia, ktorí navštívili vodopád Fumachina, o ňom hovoria ako o najkrajšom vodopáde v tomto národnom parku.

Cachoeira do Buracão by Rafael Rodrigues on 500px.com

Súperiť o prvenstvo však rozhodne môže aj vodopád Mixila.

© Mixila
Cachoeira do Mixila

Najkrajší západ či východ slnka si vraj človek vychutná z vrcholu Pai Inácio.

Sunset on Pai Inacio

Obrovské prírodné bohatstvo zabezpečuje aj podpovrchová rieka a jej jaskynný systém Lapa Docce. 23 kilometrov dlhý úsek, miestami vysoký až 20 metrov, ukrýva obrovské ryby a divoké rastlinstvo, ktoré by ste inde hľadali márne.

Gruta da Lapa Doce by Gladstone P Moraes on 500px.com

Gruta da Lapa Doce - Chapada Diamantina/Bahia/Brazil by Ana Kruschewsky on 500px.com

Brazíliu, krajinu, ktorá je miestom fantastickej etnickej rôznorodosti, exotickej kuchyne, neutíchajúcej radosti zo života, ale aj obrovskej chudoby a kriminality, vám bližšie v najbližšom cestovateľskom kine predstaví Michal Chmeliar. Spolu s ním si budete môcť vychutnať slnečné lúče na pláži Copacabana, zatancovať si na karnevale v Rio de Janeiro, zhlboka sa nadýchnuť v amazonskom pralese, zaburácať si na najznámejšom futbalovom štadióne Maracaná či postaviť sa zoči-voči majestátnej soche Krista Spasiteľa.

Cestovateľské Kino : Brazília (Michal Chmeliar)

15. august – Bratislava, KC Dunaj (link na FB udalosť)

Lístky na premietanie sú dostupné na tomto odkaze.

Foto: Cestovateľské kino
atlasofwonders.com
Príbehy
0
Komentovať (0)