Ilu: Jakub Marian

Aj u nás sa hovorí, že fajčí ako Turek.

Aj keď toto príslovie či tvrdenie vzniklo pravdepodobne v dobách obliehania Európy Osmanskou ríšou, stále je aktuálne. Ľudia jednoducho, aj napriek mnohým rizikám, stále fajčia. Na celom svete sa v roku 2016 vyfajčilo až 5,7 bilióna cigariet. A európske národy v tom zohrali tiež svoju rolu. 

Najnovšia mapa od Jakuba Mariana sleduje vo svojej inforgrafickej mapke, koľko cigariet sa priemerne vyfajčí v Európe u ľudí vo veku 15 a viac. Na výpočte použil dostupné údaje z Worldbank.

Pozrite sa na to koľko sa v Európe toho vlastne vyfajčí:

Ilu: Jakub Marian

Najhoršie dopadlo Bielorusko, kde to vychádza na jedného človeka približne až 3000 cigariet ročne. Ani Česi nedopadli veľmi slávne. S počtom vyfajčených cigariet niečo vyše 2400 kusov sa radia ku krajinám, kde sa v Európe fajčí viac. Slovensko s 1500 cigaretami ročne je na tom teda lepšie, no stále to nie je nič, čím by sme sa mohli chváliť. Úplne najlepšie dopadlo Nórsko, kde to vychádza priemerne iba na 553 cigariet ročne na jednu osobu.

Pozri aj: Týmto sa „previnili“ Slováci, Česi či iné národy. Takto americký Google dopĺňa odpoveď na otázku „Prečo to urobili?“

slavorum.org
Príbehy
0
Komentovať (0)