Ilu: Jakub Marian

Michaela Galambošová / / Série
Čo Američania najčastejšie "googlia" o Slovensku či našich susedoch? Prezradí vám to nová mapa Jakuba Mariana.

Kartografa, ilustrátora a milovníka štatistík, Jakuba Mariana, vám určite netreba predstavovať. Už neraz sme vám predstavili jeho jedinečné mapy, ktoré by určite obohatili nejednu učebnicu geografie. Tentoraz sa zameral na Google. Všetci vieme, že ten si dokáže automaticky doplniť vyhľadávaný text. Čo teda doplnila americká verzia Googlu (nielen) o Slovanoch?

Jakubove vyhľadávanie nebolo až tak zložité. Do americkej verzie Google (február 2018) zadal otázku „Why did…“ (Prečo to urobili?) Pričom postupne dopĺňal názvy jednotlivých európskych krajín. Spoľahol sa na Google, ktorý automaticky doplnil zvyšok vety. Pozrite sa spolu s nami, čo si ľudia „za veľkou mlákou“ najčastejšie vyhľadávajú o našej i ostatných európskych krajinách.

Jakub Marian

Výber toho najlepšieho

Z mapy vyčítame naozajstné chuťovky. Americký Google „trápi,“ prečo sa Slovensko či Maďarsko pripojilo k Európskej Únii, prečo sa Česká republika od nás oddelila, či prečo Nemecko zaútočilo na Poľsko. Letmý pohľad na mapu vás však presvedčí o tom, že otázka pripojenia niektorých štátov k EÚ ostáva pre mnohých ľudí záhadou. Ďalšou, nemenej dôležitou otázkou je účasť na prvej svetovej vojne. Prečo sa do nej zapojilo Francúzsko, Turecko či ostatné štáty?

Na Marianovej mape však nájdeme i ďalšie kuriozity. Aj vás by zaujímalo, prečo Švédsko zakázalo vianočné svetlá? Môžete si to samozrejme vygoogliť. Azda len málokoho prekvapí otázka týkajúca sa Veľkej Británie. „Prečo Briti opúšťajú Európsku Úniu?“ Táto téma je dosť pálčivá v mnohých médiách, preto nie je žiadnou zvláštnosťou, že sa ocitla aj na tejto mape.

Jakub Marian sa naozaj vie pohrať so štatistikou a spraviť z nej niečo geniálne. Veríme, že sa čoskoro dočkáme ďalšej zaujímavej mapy.

Pozri aj: Je chytrejšia ako Einstein, no aj tak ju vyhodili zo školy. Marilyn vos Savant je žena s najvyšším IQ na svete

slavorum.org
0
Komentovať (0)