Pieter Hugo

Lukáš Mužla / / Série
Nigéria, africká krajina dvoch tvárí. Na jednej strane stojí rozsiahly ropný priemysel, z ktorého každodenne prúdia milióny dolárov. Na druhej strane sú obyčajní ľudia, ktorí...

Nigéria, africká krajina dvoch tvárí. Na jednej strane stojí rozsiahly ropný priemysel, z ktorého každodenne prúdia milióny dolárov. Na druhej strane sú obyčajní ľudia, ktorí z prírodného bohatstva svojej rodnej zeme nikdy neuvidia ani cent. A preto sa musia neraz uchýliť k činnostiam, ktoré západný svet síce odsudzuje, no týmto ľuďom zabezpečia strechu nad hlavou a aspoň základné potraviny. Toto je príbeh o tréneroch hyen.

Všetko to začalo, keď fotograf Pieter Hugo dostal do svojej schránky od svojho kamaráta, ktorý bol v tom čase v Nigérii, znepokojivú fotografiu. Na snímke bol muž, ktorý na železnej reťazi držal hyenu. Médiá, do ktorých sa fotografia dostala, ju nazvali „Ulice Lagosu“ a muža označili za kriminálnika, ktorý vedie skupinu bankových lupičov, drogových dílerov a násilníkov. Pravda, ako to už býva, je však úplne niekde inde….

Pieter Hugo
Pieter Hugo

Fotograf Pieter Hugo sa rozhodol, že vycestuje do Nigérie, vyhľadá muža s hyenou a z tejto svojej cesty prinesie svetu pravdivú reportáž. Skupina týchto mužov sa nazýva Gadawan Kura, čo vo voľnom preklade znamená Tréneri hyen. Pieter ich našiel žijúcich v biede na okraji mesta. Ich príbeh je síce z pohľadu moderného sveta šokujúci, Afrika to vníma úplne inak.

Pieter Hugo
Pieter Hugo
Pieter Hugo
Pieter Hugo

Na okraji mesta našiel Pieter skupinu mužov, jedno malé dievčatko,  tri hyeny priviazené na reťaziach, štyri opice a niekoľko pytónov písmenkových. Muži mu dovolili stráviť s nimi pár dní, oboznámili ho s ich životmi a aj s tým, čím sa vlastne živia.

Pieter Hugo
Pieter Hugo
Pieter Hugo
Pieter Hugo

Gadawan Kura je v podstate skupina pouličných umelcov. Akási forma afrického cirkusu. Muži prechádzajú ulicami jedného z najväčších miest Afriky, Lagosu, a predvádzajú svoje predstavenie. To spočíva v tom, že hyenam dajú dole obojky a ľuďom ukazujú, ako sa s nimi „hrajú“. K svojmu predstaveniu využívajú aj opice a podobne ako hyeny, aj pytóny. Popri tom predávajú divákom tradičnú nigérijskú medicínu. Toto všetko je súčasťou kultúry ich predkov a oni len pokračujú v tom, čo sa tu dialo už dlhé storočia.

youtube.com
youtube.com

Na všetky tieto činnosti majú títo muži povolenia, a to v rátane odchytu divokých hyen. Podľa nigérijskej vlády je totiž prežitie obyvateľov štátu na prvom mieste. Navyše ide aj o zachovanie tradičnej kultúry, aj keď pre nás trochu nepochopiteľnej. Afrika je však kontinentom mnohých tradícií, ktoré modernému svetu pripadajú poriadne pritiahnuté za vlasy.

Pieter Hugo
Pieter Hugo

Ak vás tento príbeh zaujal, viac informácií môžete získať na stránke fotografa Pietra Huga, alebo v nasledujúcom videu.

[youtube M3LIH2e2u7o 720 410]

Napriek tomu, že sa vám správanie týchto mužov k divokým hyenam zdá pravdepodobne kruté, pokúste sa na to pozrieť iným spôsobom. Pre týchto mužov je to možno jediný spôsob, ako prežiť. Moderný „vyspelý“ svet pritom na zvieratách pácha neraz omnoho väčšie nechutnosti, nemyslíte?

0
Komentovať (0)