Lukáš Mužla / / Lokál
Je vždy dobré počuť o mladých ľuďoch zo Slovenska, ktorí sa venujú niečomu zmysluplnému, ako napríklad športu či umeniu. Títo chalani tieto záľuby skĺbili a robia niečo, čo sa hovorovo dá označiť ako "umenie pohybu".

Celkom určite ste už počuli o Parkoure. Tento šport, umenie, či životný štýl vznikol koncom 20.storočia vo Francúzsku. V definícii, o čo vlastne, ide sa rôzni predstavitelia tejto disciplíny rozbiehajú na všetky smery. Pre niekoho je to o pohybe, pre iných ide o akýsi druh pohybového umenia, niečo, čo pripomína tanec v uliciach mesta. Pre iných je parkour životný štýl. Základom tejto disciplíny je dostať sa z bodu A do bodu B plynule, bezpečne, s využitím schopností vlastného tela. Parkouristi často hovoria: „Kde iní vidia prekážku, my vidíme cestu…“. Tejto zaujímavej, trošku nebezpečnej a skutočne neľahkej disciplíne sa postupom času začalo venovať množstvo mladých ľudí nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Jednou z parkourových skupín Slovenska je aj Boys Of Courage z Prešova, ktorá vznikla už v roku 2006. Parkour však neriešia len doma v Prešove. Ich obľúbenou destináciou je Chorvátsko a práve odtiaľ vám prinášajú ich najnovšie video. Chcete sa o nich dozvedieť niečo viac? Nech sa páči, zoznámte sa.

O čom je projekt Boys Of Courage, kto ho tvorí a ako vznikol? 

Náš tím Boys Of Courage, teda po slovensky „Chlapci odvahy„, vznikol v roku 2006, kedy sme začali s parkourom síce nie aktívne, no venovali sme mu dosť času na to, aby prerástol až do nášho životného štýlu. Momentálne makáme naplno a môžeme povedať, že sme prešli náročnou cestou plnou tréningov, ako fyzických, tak aj tých psychických, sebazaprenia, tvorenia, zranení, riskantných rozhodnutí, ktoré nás vždy priviedli bližšie k nášmu cieľu. Musíme povedať, že parkour, ktorý môžeme definovať ako umenie pohybu, nás veľmi napĺňa a baví. Aktuálne sme partia 6 chalanov, ktorí momentálne tvoríme skupinu B.O.C . Sme partia zanietených ľudí , veľmi radi tvoríme (či už nové projekty v oblasti parkouru, alebo nové parkourové prvky, triky, pohyby…), snažíme sa vytvárať a spájať komunitu v oblasti parkouru a freerunu hlavne v našom rodnom meste Prešov a okolí, ale aj v celom východnom Slovensku. A v neposlednom rade, radi robíme niečo pre naše telá.

Aké akcie a „výlety“ ste doteraz zorganizovali/podnikli?

Za úspešné z akcií pokladáme asi to, že pravidelne každý rok usporadúvame v Prešove Parkour Jam (Jam = stretnutie ľudí, spoločný tréning, odovzdávanie si skúseností a zábava), ktorý je rok čo rok úspešnejší – stále nové tváre a väčšia energia. Toto leto sme zorganizovali dokonca až 2 takéto jam-y vzhľadom k veľkému záujmu. Prvý bol vo forme Deň a Noc – stretnutie, odovzdávanie si skúseností, možnosť skákania cez prekážky, malé súťaže s prespatím pod holým nebom a nočným kinom, pričom samozrejme išlo o parkourový dokument. Druhý Jam sa niesol v štýle “undergroundu“, kde sme nepripravovali žiaden sprievodný program. Išlo jednoducho len o spojenie komunity – spoločný tréning a odovzdávanie si skúseností a zábavu.

[youtube UcqJ7I1WvNI 720 410]

A čo sa týka cestovania, tak máme rozbehnutý video-projekt pod názvom boysONways, v ktorom prepájame parkour a cestovanie – sú to také menšie tripové videá, ktoré takisto môžete nájsť na našom Youtube kanáli – zatiaľ sa nám podarilo preskákať Viedeň, Prahu, Londýn, Poľsko, Bratislavu atď. Uvidíme, kam nás to všetko ďalej zavedie.

Prečo ste si tentoraz vybrali práve Chorvátsko?

Túto krajinu sme si vybrali vzhľadom k faktu, že 3 posledné letá sme vystupovali v rámci hotelových shows po rôznych chorvátskych destináciách od severnej Istrie až po južnú Dalmáciu. Tým pádom sme to mali prechodené a vedeli sme, čo očakávať, takže tento rok sme sa tam už ozaj cítili ako doma. Vedeli sme konkrétne, ktoré miesta chceme doslova preskákať a kde by zábery mohli čo najkrajšie vyzerať v prepojení s našim umením pohybu. Chorvátsko je krajina, ktorú stále radi navštevujeme aj ako klasickí dovolenkári (smiech), keďže je tam ozaj krásne prostredie a hlavne poväčšine milí a viac pozitívne naladení ľudia. Týmto väčším videom sme sa rozhodli zavŕšiť našu chorvátsku 4-ročnú púť, keďže tí, ktorí nás sledovali už skôr, vedia, že sa Chorvátsko v našich videách vyskytlo viackrát.

[youtube WbOSFl5zucs 720 410]

Čo všetko ste v Chorvátsku zažili?

Všetko to začalo veľmi spontánne, keď sme 4 dni pred plánovaným odchodom do tejto krajiny dostali ponuku od nášho známeho na 5-dňový pobyt na ostrove Pag, ktorý mal začať deň na to. Neváhali sme príliš dlho, a tak sa celý výletik trošku urýchlil. Hneď na začiatku sme si dali za cieľ získať všetky peniaze na výdavky pouličnými vystúpeniami priamo v mestách, z čoho sme mali trošku obavy, keďže sme s tým nemali žiadnu skúsenosť. Avšak turisti v Chorvátsku boli veľmi milí a priateľskí. Počas piatich dní na Pagu sme si každý deň „odskákali“ na rôznych miestach, kde sa to niektorým páčilo, iní to zase pokladali za vandalizmus. Po týchto, nazveme to luxusných dňoch na Pagu s posteľami a sprchou (haha), sme sa zbalili a vydali viac na juh. Našou ďalšou zastávkou bolo mesto Zadar, teda hneď po párty na Zrće. Vyčerpávajúce dni plné objavovania a skákania nám často nepriniesli ani len malý dotyk jadranskeho mora. Prespávali sme na rôznych súkromných plážach v stanoch či hamakach, záležalo od počasia. Našou cieľovou destináciou bolo mesto Split. Neplánovali sme veľmi, na ktorých miestach sa zastavíme, záviselo to od našej nálady. Ako pravidelní návštevníci môžeme skonštatovať, že ľudia sú tu veľmi priateľskí a dobrosrdeční.

Ak vás parkourová skupina zaujala, neváhajte im dať na Facebooku svoj like. Viac ich videí nájdete na ich YouTube kanáli

interez.sk (Lukáš M.), foto: Boys Of Corage
0
Komentovať (0)