foto: Paul Townsend, Friends of Ryedale Gas Exploration

Okrem množstva zážitkov a spomienok po sebe zanechal aj tony odpadu.

Jeden z najväčších a najslávnejších festivalov sveta Glastonbury dnes ráno skončil. Ľudia si pobalili svoje stany, batohy a po niekoľkých dňoch zábavy sa vybrali domov. Posledné ročníky Glastonbury navštívi v priemere okolo 175-tisíc ľudí. A zanechajú po sebe obrie smetisko. 

Na farme Worthy pri meste Pilton sa festival Glastonbury koná už po 35. raz. Multižánrový festival tento rok svojich návštevníkov potešil interpretmi ako Radiohead, Foo Fighters, Ed Sheeran, Katy Perry či George Ezra. Ako to už na festivaloch býva, areál po skončení šou ostáva poriadne špinavý. Glastonbury tento rok ostal posiaty odpadkami a celý priestor vyzerá skutočne „nechutne“. Taká je odvrátená strana svetového festivalu.

Glastonbury's big clean-up

Geplaatst door Paul Townsend op maandag 26 juni 2017

Po skončení festivalu, keď už takmer všetci areál festivalu opustili, prichádza na miesto až 800-členná čata upratovačov. 3,6 km² plochy pokrýva po festivale 57 ton opakovane použiteľných predmetov a 1022 ton recyklovateľného odpadu. „Upratovacia čata“ má pripravených 500-tisíc plastových vriec do ktorých bude odpad zbierať celý týždeň. Organizátori festivalu na vyčistenie areálu a spracovanie odpadu vyčlenilo až 785-tisíc libier. O odpad svojich návštevníkov sa teda síce dobre postará, no to, čo sú ľudia na festivale schopní spraviť, je niekedy až neuveriteľné.

Glastonbury, enjoyed by tens of thousands of eco warriors, environmentalists and some anti fracking campaigners, all saving the planet.

Geplaatst door Friends of Ryedale Gas Exploration op zaterdag 24 juni 2017

Farma Worthy, na ktorej sa festival konal už po 35. krát, sa do pôvodného stavu dostane asi po 6 týždňoch. Farma totiž počas roku funguje ako mliekáreň. Budúci rok má festival Glastonbury prestávku a to preto, aby sa polia a príroda farmy dokázala „vzchopiť“ a „zotaviť“ z obrovského náporu návštevníkov. Takáto prestávka prichádza každý šiesty rok. Glastonbury proti obrovskému znečisteniu bojuje i kompostovateľným príborom, pohármi i taniermi, ktoré musí ponúkať každý predajca občerstvenia na festivale.

?? #Glastonbury2017

A post shared by Jordan Kite (@jordan_kite) on

Napriek tomu, že festival Glastonbury robí všetko preto, aby bol dopad jeho návštevníkov na krajinu čo najmenší, je len na ľuďoch ako sa počas festivalu správajú a ako vedia s vyprodukovaním odpadom manipulovať. Glastonbury sa po ročnej prestávke vráti opäť v roku 2019. Momentálne najočakávanejším je však ročník 2020, kedy festival oslávi svoje 50. výročie.

Pozri aj: 20 strhujúcich fotografií dievčat z Woodstocku, po ktorých budeš ľutovať, že si sa nenarodil skôr

dailymail.co.uk
Príbehy
0
Komentovať (0)