Branislav Blaško / / Ekológia
Čo sa stane, ak si kúpite jedlo vo fastfoode, alebo si ho necháte zabaliť, či priniesť domov? Jedlo vám príde pekne zabalené v plastových...

Čo sa stane, ak si kúpite jedlo vo fastfoode, alebo si ho necháte zabaliť, či priniesť domov? Jedlo vám príde pekne zabalené v plastových obaloch na jedno použitie. Kvôli jednému pokrmu zaplníme skoro celý kôš odpadom. Nie je to trošku blbé? Dá sa táto vec vyriešiť?

Áno, dá. Len treba chcieť. Je jasné, že vyrábať plastové obaly je jednoduchšie a určite aj lacnejšie. Je tu mnoho alternatív, ktoré nie sú pre našu planétu až takou hrozbou. Tím vedcov z Naresuan University vyvynul proces, ako spraviť rozložiteľné, nepremokavé misky z listov.

nadoby-z-listov
foto: Chinnawat Singha

Tímu vedcov trval tento proces viac než rok a metódou „pokus omyl“ zistili, že najvhodnejšie listy sú zo stromu tík a banyánu. Listové nádoby dokážu bez problémov zadržať horúcu vodu, bez toho, aby presiakli.

nadoby-z-listov1
foto: Chinnawat Singha

Univerzita sa bude snažiť tieto misky presadiť tieto misky v miestnej obci a bude dbať na to, aby sa využívali na rôznych festivaloch, podujatiach.

Dúfame, že sa podobných nápadov bude vymýšlať čoraz viac, ale hlavne ich budeme vidieť aj v reálnom živote. No zrejme  o tomto probléme musíme najskôr veľa hovoriť a upozorňovať naň, aby si ho všetci ľudia uvedomili.

0
Komentovať (0)