Zrejme celkom prvou slovenskou skupinou, v ktorej spieva Američan tmavej pleti, je štvorica The Raw Bishops. Bratislavčania ju z klubov poznajú už pár rokov, teraz má...

Zrejme celkom prvou slovenskou skupinou, v ktorej spieva Američan tmavej pleti, je štvorica The Raw Bishops. Bratislavčania ju z klubov poznajú už pár rokov, teraz má však s novým pôvodným repertoárom odvážnejšie plány – zaujať rádiá a koncertovať aj za hranicami Slovenska. Pred nedávnom vyšla táto správa na našom portáli, tak sme sa rozhodli chalanov vyspovedať.

Na otázky odpovedal bubeník, Život (The Raw Bishops)

rawbishops

Pre začiatok. Kto všetko tvorí  The Raw Bishops? Kedy to celé vzniklo?

TRB tvoria štyria tvoriví jedinci. Táto zostava je veľmi vyvážená, myslím osobnostne. Nájsť výborného hudobníka v Bratislave nie je problém. Všetko sú to ale šialenci, to nikoho neprekvapí, a preto som si aj ja musel dať načas, kým som našiel hráčov, s ktorými sa naše psychózy vzájomne dopĺňajú a vyrovnávajú. Dokopy tvoríme teleso schopné konať ako jeden organizmus v stotine sekundy. Prvé stretnutie mňa a Jeffa sa datuje do roku 2011…..súčasnú formu TRB nadobudli až v januári 2014

Ako ste sa dali do kopy s Jeffom?

Príhodu s Jeffom som rozprával asi šesťstodvadsať krát, ale vždy ma to baví. Bolo to pritom na prvý pohľad takmer obyčajné stretnutie, akých som zažil ako pouličný hráč veľa. Hral som na gitare v podchode aj s tiež gitaristom Lacim. Mala to byť skvelá bluesová jammovačka, ale Laci nebol veľmi na bluesy, hrali sme nejaké údesné rockové odrhovačky v zlom prevedení s popraskanými strunami. Vtom sa z ulice sebavedomým krokom prihnal v spoločnosti krásnej slečny ešte krajší afroameričan a do tej našej kakofónie zaspieval najhoršie zafrázovaný, popletený text Hotel California, aký kedy podchody Európy a Ameriky počuli. To bol začiatok. Nezľakli sme sa prvotného nezdaru a začali voľne pracovať na vzniku kapely. Prešlo cez ňu asi tucet ľudí, kým sa ustálila v súčasnej forme.
Gitarista Samo AKA Sviňa sa ku kapele dostal tak, že si u mňa prenajal miesto v tej istej skúšobni, ako my a tak mal často príležitosť len tak medzi rečou predviesť svoje gitarové umenie a čakať, kým mu sami povieme, že máme preňho ponuku. To bolo krátko potom ako sa ku kapele pridal basák Lukáš zvaný Olage…..toho sme naverbovali v čase najväčšieho zúfalstva, keď kapelu opustil predchádzajúci člen a mali sme naplánované termíny koncertov….a to cez facebookovú stránku pre basgitaristov. Čo sa zdalo ako zúfalé riešenie, viedlo k rýchlemu konkurzu na basgitaristu, z ktorého Olage vyčnieval o celú dĺžku hmatníka.

Už sme o Vás písali. Mali ste vtedy naplánovaných pár koncertov. Ako dopadli?

Zažili sme kopu srandy na cestách a nakazili hudbou viaceré podniky, bary, krčmy…dokonca sme si zahrali aj na dedinskej slávnosti, kde sme dostali za naše vystúpenie guláš a lístky na šofokolu. Teší nás, keď nás volajú hrať do pekných podnikov a na súkromné žúrky s kaviárom a tanečnicami s anakondami, ale ak cítime, že nás to duševne obohatí,  zahráme aj na parkovisku pod mostom. Parádne koncerty sme zažili v miestnych kultových podnikoch v Prievidzi, Brne, Ostrave a Bratislave a tešíme sa, že hráme čoraz viac.

rawbishops1Chystáte nejaké koncerty aj na leto, festivaly a podobne?

Kalendár sa nám veľmi príjemne zapĺňa akciami, na ktoré nás volajú z najrôznejších miest, a ktoré sami organizujeme. Dosť nám pomohlo účinkovanie v Demovnici rádia FM a v rannom vysielaní na FMku s Egom a Dominikou , kde sme zahrali naživo. Na jún, júl a august máme pripravených a pred pripravených veľa koncertov po slovenských mestách, v Česku a tešíme sa na naše prvé koncerty vo Viedni a Grazi. Všetky budú aktualizované na našej facebook stránke. Sme pozvaní na niekoľko menších festivalov, Farm Fest v Bratislave, Brnenský SPOA Festival,….väčšie slovenské a české festivaly zatiaľ o našu hudbu nezavadili, hoci sme posielali emaily kade tade.

Zatiaľ máte von iba pár pesničiek. Chystáte niečo komplexnejšie? Napríklad nejaké demo, alebo album?

Pesničiek máme veľa a stále skladáme nové. Narážame však na to, že nahrávanie v štúdiu je finančne náročné….pre hudobníka, ktorý by sa chcel živiť výlučne hudbou na začiatku kariéry je týždeň v profesionálnom štúdiu s masteringom takmer nedosiahnuteľný luxus. Možnosti ale existujú a my ich nachádzame medzi mladými, talentovanými producentmi. Počas leta plánujeme prísť s dvoma až troma štúdiovými nahrávkami, kde zúžitkujeme to, čo sme sa za posledný, veľmi plodný polrok naučili. Chystáme aj videoklip k jednej z prvých 4 piesní…..jedným z našich cieľov je aj vytvorenie kompletného a kvalitne nahratého albumu, ktorý by zachytil našu hudbu z posledných dvoch rokov, aby sme sa mohli so svojou tvorbou pohnúť o krok ďalej. Sme vo fáze, kedy bezpečne vieme, že to urobíme, ale ešte nie presne vieme ako.

Muzika, ktorú hráte, znie veľmi príjemne. Jeff má príjemný hlas, v pesničkách aj repuje. Príjemná kombinácia =). Týmto smerom sa uberáte vo vašej tvorbe? Či to kombinujete aj inými smermi?

Jeff je frontman ako má byť. Značná časť toho, čím je kapela TRB výnimočná je daná jeho skladateľským aj osobnostným vplyvom. Naozaj má ten dar chytiť gitaru a do dvoch akordov zanôtiť pesničku, z ktorej sa vám podlomia kolená. Je ale aj veľmi otvorený hudobným prínosom ostatných členov. Spojením toho, čo má každý z nás rád vzniká ťažko pomenovateľný hudobný štýl, ktorý si nájde cestu do uší ľudí, ktorým lahodia formy bluesu, rocku, soulu, RnB, hip-hopu, dubstepu, jazzu a motownu.  To je polievka, v ktorej sa denne kúpeme. Učíme sa spolupracovať s elektronikou, prenikáme do tajomného umenia aranžovania skladieb a hráme koľko sa len dá.

Album teda vidíte ešte na tento rok?

Chceli by sme si ho dať ako darček k novému roku. Pre znalcov čínsko-moravskej astrológie nebude žiadnou novinkou, že rok 2014 bude rokom „biskupa“. Ako The Raw Bishops nemôžme nevyužiť tento hviezdny pohon a vydáme sa na cestu hudobnej osvety. Máme veľa materiálu, ktorý si už brúsi zuby na uši širokej verejnosti od Vltavy po Čísky Múr v oboch smeroch.

Hudobná ikona ktorá je inšpiráciou, alebo s ktorou by ste si niekedy radi zahrali? Miesto kde by ste si radi zahrali?

Inšpiruje a fascinuje nás obrovské množtstvo hudby, ktorú by bolo ťažké zhrnúť do jedného rozhovoru. Kolená by sa nám asi trochu roztriasli, keby sme sa na pódiu stretli s The Black Keys, Queens Of The Stone Age, Foo Fighters, Incubus, Rolling Stones, Jackom Whitom, Stingom alebo Jose Jamesom. Svedomie ma nenechá na pokoji, že tom spomenul tak málo hudobníkov……ostatným sa to pokúsime vynahradiť a raz ich tiež pozveme na megakoncert v Madison Square Garden J.

the raw bishops

Koncerty hrávate sami? Alebo máte spriaznenú/é kapely, s ktorými hrávate radi?

Vyjde to asi tak pol na pol. Často hrávame sami, ale vždy je väčšia radosť, keď sa stretneme na akcii s kapelami, vymeníme si skúsenosti a fanúšikov a spoznáme zaujímavých jedincov. Medzi slovenské kapely, s ktorými sme si výborne zahrali a ešte určite zahráme patria: Gonsofus, AiMEE, Fresh Out Of The Bus, Frequency, Zoo & Aquarium, RSPM, Sunshine In Your Ass.
Undergroundová scéna v Bratislave je dobre prepojená….všetci všetkých poznajú, zdravia sa na ulici a porovnávajú skúsenosti z iných miest…..nápady na najlepšie spolupráce vznikajú práve tak.

Máte motto, ktorým sa v živote riadite?

Ako rád hovorí Jeff, “Time waits for no man“ – čas na nikoho nečaká
Ja dodám „kto hnije zaživa, ušetrí si prácu po smrti“

Slová na záver.

Svetový mier! Ale vážne…..hudba je dôležitá a je skvelé, že sa jej môžeme venovať a baviť sa o nej v takýchto mierumilovných podmienkach. Týmto by sme radi poradili všetkým mocipánom, iluminátom a mimozemšťanom, aby si dali jedno studené, zadívali sa na nebo s pokorou a nechali si svoje rakety bezpečne odložené doma.

facebook.com/therawbishops

Najnovšie články