Foto: TS (fetedesvignerons.ch,Matteo Verlicchi)

Leto je pre väčšinu z nás obdobím, kedy si nájdeme čas a priestor na oddych a pohodu.

Niekto rád oddychuje na pláži pri mori, niekto na horách a nejeden Slovák je milovníkom dobrého festivalu. Ako píše Smithsonianmag, ak patríte do kategórie milovníkov festivalov a dobrého vína, tento festival je pre vás ako stvorený. Dávajte však pozor, aby ste ho nepremeškali, koná sa totiž len raz za 20 až 25 rokov.

Oslava vinárstva

Toto leto je jedinečným zážitkom, a to najmä pre Švajčiarov žijúcich v okolí Ženevského jazera. V meste Vevey sa totiž odohráva festival s názvom Fête des Vignerons, čo v preklade znamená Festival vinárov. Festival trvá tri týždne a je oslavou vinárstiev v oblasti Chablais vaudois a Lavaux.

Prvý festival sa konal ešte v roku 1797 a keďže sa koná každých 20 až 25 rokov, toto je jeho 12. ročník. Posledný festival Fête des Vignerons sa konal ešte v roku 1999. Jedinečnosť tohto festivalu postrehlo dokonca už aj UNESCO a v roku 2016 ho zaradilo do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva.

Korunovačná ceremónia

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Matthieu Barro (@barromatthieu),


Samozrejme, takýto festival sa nezaobíde bez korunovačnej ceremónie. Organizátori festivalu Confrérie des Vignerons práve takýmto spôsobom odštartovali festival 18. júla. Festival sa koná v aréne, ktorá bola vybudovaná špeciálne pre túto príležitosť a usadiť sa v nej môže súčasne až 20 000 hostí. Ako napovedá samotný názov festivalu, jeho účastníci ochutnávajú rôzne vína zo spomínaných regiónov a v závere festivalu sa vyberú tie, ktoré je možné považovať za najlepšie vína na svete.

Bohatý kultúrny program

Súčasťou festivalu však nie je len pitie vín, sprevádza ho aj bohatý kultúrny program. Účastníci si napríklad môžu užiť predstavenie, ktoré vzniklo pod taktovkou Daniela Finzi Pasca. Ten je zodpovedný za choreografiu predvádzanú v slávnom Cirque du Soleil, ale aj za choreografiu uzatváracích ceremónií zimných olympijských hier v Turíne v roku 2006 a v Soči v roku 2014. Do programu je zapojených celkovo 5 500 miestnych hercov, 900 spevákov ale aj 268 hudobníkov.

15 pivníc s najlepšími vínami

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Anna Affannato (@anna_affannato),


Ak ste nestihli otvárací ceremoniál, nevešajte hlavu, v priebehu festivalu sa totiž bude opakovať celkovo 19-krát, pričom posledné vystúpenie si diváci budú môcť užiť v posledný deň festivalu, teda 11. augusta. Ako sme spomínali, víno je neodmysliteľnou súčasťou festivalu a hostia si ho môžu vychutnať v 15 vínnych pivniciach, pričom niektoré vína boli vytvorené špeciálne len pre túto príležitosť. Aj keď je hlavnou hviezdou festivalu víno, užiť si môžete aj množstvo koncertov, dobrého jedla z miestnej kuchyne a výhľad na krásne Alpy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Fête des Vignerons 2019 (@fetedesvignerons),


smithsonianmag
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )