sgarciarill.com

Lukáš Mužla / / News
Už máte plány na víkend? Ak áno, mali by ste ich skĺbiť aj s nočným pozorovaním oblohy. Ak nie, tak si by ste si...

Už máte plány na víkend? Ak áno, mali by ste ich skĺbiť aj s nočným pozorovaním oblohy. Ak nie, tak si by ste si ich mali začať plánovať. Koncom mesiaca sa na nočnej oblohe budú totiž diať veľké veci. Už štvrtok 28.7 bude totiž na oblohe pozorovateľné maximum meteorického roja Južné delta Akvaridy a 30.7 zas maximum roja alfa Kaprikornidy.

Koniec prvého letného prázdninového mesiaca sa bude niesť v podobe výnimočných astronomických javov na nočnej oblohe. Nad našimi hlavami budú totiž prelietať meteory, ktoré bude možné pozorovať voľným okom aj z našej domoviny.

sgarciarill.com
sgarciarill.com

Južné delta Akvaridy sú meteorický roj, ktorého maximum budeme môcť pozorovať už štvrtok, 28.júla. Roj sa nachádza v súhvezdí Vodnár v blízkosti najjasnejšej hviezdy tohto súhvezdia, Delta Aquarii. Tento roj je viditeľný zo Zeme s frekvenciou asi 15 meteorov za hodinu.

hellogiggles.com
hellogiggles.com

Alfa Kaprikornidy je meteorický roj, ktorý môžete hľadať v súhvezdí Kozorožca. Charakteristický je svojimi dlhými, pomalými a jasnými meteormi, za ktorými sú pozorovateľné veľmi pekné stopy. Ich frekvencia je však o niečo nižšia ako u Akvaridov.

Tieto astronomické udalosti vám môže trošku pokaziť Mesiac, ktorý sa bude nachádzať v poslednej štvrti, a tak môže pozorovanie nočnej oblohy svojím svitom rušiť. Napriek tomu vám odporúčame vybehnúť niekde do prírody a vyskúšať, či sa vám pošťastí. Ľutovať určite nebudete.

0
Komentovať (0)