Foto: Jay Huang (flickr)

Plány na víkend sú jasné. Nad hlavami sa nám odohrá nebeské divadlo v podobe dvoch meteorických rojov.

Už máte plány na víkend? Ak áno, mali by ste ich skĺbiť aj s nočným pozorovaním oblohy. Ak nie, tak by ste si ich mali začať plánovať. Koncom mesiaca sa na nočnej oblohe budú totiž diať veľké veci. Už v nedeľu 28. júla bude na oblohe pozorovateľné maximum meteorického roja delta Akvaridy a 30. júla zas maximum roja alfa Kaprikornidy.

Koniec prvého letného prázdninového mesiaca sa bude niesť v podobe výnimočných astronomických javov na nočnej oblohe. Nad našimi hlavami budú totiž prelietať meteory, ktoré bude možné pozorovať voľným okom aj z našej domoviny.

Meteorický roj Delta Akvaridy (28. júla)

Celým názvom Južné Delta Akvaridy je periodický meteorický roj, ktorý môžete na nočnej oblohe pozorovať pravidelne koncom júla. Maximum dosahujú Južné Akvaridy v nedeľu 28. júla a práve v tento deň budú pozorovateľné najlepšie a v najvyššej výdatnosti. Tento meteorický roj dosahuje priemernú výdatnosť 15–20 meteorov za hodinu, no v niektorých prípadoch sa môže vyšplhať až na 60.
Aquariid meteor

Meteorický roj Alfa Kaprikornidy (30. júla)

Záver prvého prázdninového mesiaca bude, zdá sa, patriť práve meteorickým rojom. Predposledný deň v mesiaci totiž dosahuje svoje maximum ďalší z periodických meteorických rojov, a to Alfa Kaprikornidy. Alfa Kaprikornidy sú meteorickým rojom, ktorý môžete hľadať v súhvezdí Kozorožca. Charakteristický je svojimi dlhými, pomalými a jasnými meteormi, za ktorými sú pozorovateľné veľmi pekné stopy. Ich frekvencia je však o niečo nižšia ako u Akvaridov.
Milkyway + Alpha Capricornid Meteor over Lake Taupo !

A aké astronomické udalosti nás čakajú v druhej polovici roka? Pozrite si  náš straší článok s názvom astronomické udalosti v roku 2019.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )