Matej Mensatoris / / Svet
Bojíte sa výšok? Ak áno, tak toto rozhodne nie je nič pre vás. V Číne práve finalizuje výroba najvyššieho skleneného mosta na svete. Tento most...

Bojíte sa výšok? Ak áno, tak toto rozhodne nie je nič pre vás. V Číne práve finalizuje výroba najvyššieho skleneného mosta na svete. Tento most rozhodne nie je žiadny drobec a navyše je zasadený do nádhernej scenérie ako z filmu Avatar. Prečo bol ale postavený práve zo skla? Čím je ešte výnimočný?

Sklenený most Zhangjiajie Grand Canyon je postavený v čínskej provincií Chu-nan a spája spolu dva útesy v národnom parku. Aj keď je most dokončený na 99 %, jeho oficiálne otvorenie je naplánované až na január 2017.

inhabitat.com
inhabitat.com

Aj keď ešte nie je oficiálne otvorený, drží podľa jeho tvorcov už 10 svetových rekordov. Má dĺžku až 430 metrov a posadený je vo výške 300 metrov, čo sú údaje, ktoré žiadny iný sklenený most nedosahuje.

inhabitat.com
inhabitat.com

Aby sa obmedzili vibrácie, inžinieri vybavili most 70 sklenenými guľami, každú o hmotnosti až 750 kilogramov. Podľa staviteľa Wana Tianbaa most prešiel vyše stovkou bezpečnostných testov a naraz udrží najmenej 800 ľudí.

fromthegrapevine.com
fromthegrapevine.com

Medzi rekordmi, ktoré most drží, je aj možnosť vyskúšať si najväčší bungee jumping na svete. Kto nebude mať záujem o skok na pružnom lane, môže vyskúšať takisto najväčšiu hojdačku na svete. Hojdačky sú dokonca tri, z toho jedna je super veľká a má dĺžku lana až 120 metrov.

inhabitat.com
inhabitat.com

Prečo je ale most zo skla? Podľa inžinierov je to preto, aby most čo najmenej narúšal vzhľad úchvatnej okolitej krajiny. To je určite chvályhodné, no tiež za týmto mostom vidíme aj snahu staviteľov vytvoriť rekordný most, ktorý nikde inde na svete nenájdeme. A to sa im podarilo dokonale.

cdn.turner.com
cdn.turner.com

Ak vás most zaujal, pozrite si prezentačné video o moste:

[youtube cFoWV8malws 720 410]

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com,

0
Komentovať (0)