earthables.com

Čo robíte so všetkými zvyškami potravinového odpadu? Nie všetky sa totiž dajú ďalej využiť. Dostať ovocie, zeleninu, či mäso z farmy na tanier zaberá...

Čo robíte so všetkými zvyškami potravinového odpadu? Nie všetky sa totiž dajú ďalej využiť. Dostať ovocie, zeleninu, či mäso z farmy na tanier zaberá v USA až 10% celkového energetického rozpočtu. Využíva sa cca 50% pôdy a spotrebuje 80% z celkového množstva pitnej vody. Na druhú stranu až 40% potravín vôbec nie je spotrebovaných. To je ale plytvanie, čo? Jedna spoločnosť ale dostala skvelý nápad.

vyrobabioplynu2
homebiogas.com

Šikovní ľudia sa rozhodli začať riešiť tento veľký problém, ktorý netrápi len Spojené štáty, ale aj ostatné národy sveta. Všade okolo nás je toľko výrobkov a možností, že je veľmi ľahké začať nimi plytvať. Izraelská spoločnosť HomeBiogas vymyslela prístroj, ktorý vám z potravinového odpadu vyrobí plyn, ktorý môžete ďalej použiť na varenie. V súčasnej dobe sa tento prístroj predáva za zvýhodnenú cenu 995 dolárov a denná produkcia plynu zodpovedá asi 6 kilowatthodinám energie.

Je to dostatočné množstvo plynu, aby ste dokázali variť tri celé hodiny. Navyše môžete do prístroja dať aj mäso, ryby, oleje a tuky a dokonca aj mliečne výrobky a použitý piesok pre mačky. To je niečo, čo do kompostu dať nemôžete. Vzniknutý plyn môže byť použitý aj na iné činnosti, ako napríklad osvetlenie a ohrev vody. Stačí mať len vhodné zariadenia, ktoré sú kompatibilné s nízkotlakovým bioplynom.

vyrobabioplynu3
homebiogas.com

Celý systém funguje tak, že zbytky jedla sa premenia na čistý bioplyn, pričom vedľajší produkt, ktorý vzniká, môže byť použitý ako kvapalné hnojivo pre rastliny. Skvelou správou je, že je veľmi jednoduché tento prístroj zložiť a môže sa nachádzať priamo na záhrade vedľa domu. To, že sa odpad premení na plyn, je spôsobené baktériami vo vnútri prístroja. Možno ste nevedeli, ale takéto prístroje už boli použité v oblastiach, ktoré trpia nedostatkom elektrickej energie. Jeden z takýchto projektov bol financovaný Európskou úniou a do palestínskej dedinky Al-Awja bolo dodaných 40 prístrojov.

vyrobabioplynu4
homebiogas.com

Anonymný darca tiež daroval tento prístroj do detského domova v Buvundye, blízko Ugandy. Deti boli nesmierne šťastné a užasnuté z toho, že nejaký prístroj dokáže odpad premeniť na energiu, ktorú oni potom ďalej využijú. Dominikánska republika odkúpila pár týchto prístrojov pre domácnosti s cieľom znížiť množstvo dreva, ktoré je používané na vykurovanie. Spoločnosť HomeBiogas dostala mnoho ponúk z krajín po celom svete. Niet sa čomu čudovať, je to veľmi užitočná “mašinka”.

vyrobabioplynu1
naturalsociety.com

Ak bývate v rodinnom dome alebo máte záhradku, tak predpokladám, že kompost pre vás nie je nič nezvyčajné. Čo by ste však povedali na tento šikovný vynález? Podľa môjho názoru je to skvelý nápad, ako aj domácnosti a jednotlivci môžu prispievať k starostlivosti o životné prostredie. Taktiež by sa do budúcna mohla vyriešiť otázka plytvania potravinami.

zdroj: interez.sk (Lucia M.), earthables.com

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )