boredomtherapy.com

/ 0 / Lukáš M.
Najväčší záliv sveta, Bengálsky záliv, ponúka svojím návštevníkom nádherné exotické ostrovy a pláže. V niektorých častiach zálivu je však exotiky až priveľa… Napríklad na takom Severnom...

Najväčší záliv sveta, Bengálsky záliv, ponúka svojím návštevníkom nádherné exotické ostrovy a pláže. V niektorých častiach zálivu je však exotiky až priveľa… Napríklad na takom Severnom Sentineli. Tento ostrov je domovom najneprístupnejšieho kmeňa na svete. Ak ste si mysleli, že takýchto ľudí možno skôr čakať v Amazonke alebo kdesi v hlbokej Afrike, ste na omyle. Obyvatelia Severného Sentinelu sa s ľuďmi z moderného sveta veľmi stýkať nechcú a na každého, kto sa priblíži, okamžite útočia.

Severný Sentinel patrí do súostrovia Andamanských ostrovov. Ostrov má rozlohu asi 72 km², je pokrytý hustou džungľou a pobrežie lemujú prekrásne koralové útesy. Oficiálne patrí toto územie pod správu Indie, no politika tomuto kmeňu nič nehovorí. Platia tu prastaré pravidlá prvotnej spoločnosti lovcov a zberačov a jediné dôležité pravidlo je „silnejší vyhráva“.

boredomtherapy.com
boredomtherapy.com

Kmeň Sentinelov je prastaré etnikum staré asi 60 000 rokov. Títo ľudia pochádzajú pravdepodobne z Afriky a do Bengálskeho zálivu sa dostali počas niektorej z historických migrácií. Ich jazyk sa výrazne odlišuje od tradičných nárečí ľudí z okolitých ostrovov. To značí, že Sentinelci sú uzavretí už veľmi dlhú dobu. Koľko ľudí v skutočnosti tvorí tento kmeň, je dodnes neznáme. Predpokladá sa však, že ostrov obýva od 100 do 500 ľudí.

boredomtherapy.com
boredomtherapy.com

Tento kmeň tvoria len dve skupiny ľudí, tak ako to bolo kedysi dávno po celom svete. Žijú tu iba lovci a zberači. Na ostrove nie sú žiadne známky poľnohospodárskej činnosti, dokonca dodnes neexistujú dôkazy, že by títo ľudia dokázali využívať oheň. Sentinelci žijú v skromných príbytkoch, ktoré majú podobu akéhosi prístrešku bez bočných stien či podlahy. Využívajú len to, čo im ponúkne les. Na lov používajú oštepy a luky, no tieto zbrane neváhajú použiť ani na prípadných návštevníkov.

extrastory.cz
extrastory.cz

Počas 20.storočia sa svet pokúšal nadviazať kontakt s týmto kmeňom, no všetky pokusy skončili katastrofálne. Ľudia, ktorí sa rozhodli k ostrovu priblížiť, boli buď zabití, alebo odohnaní. Pozrite sa s nami na niekoľko takýchto incidentov z minulosti.


Komentovať (0)