Matej Mensatoris / / Veda
Rakovina prsníka je najčastejším nádorovým ochorením u žien a je jedno, či ide o rozvinuté, alebo rozvojové krajiny. Včasné odhalenie choroby je najlepší spôsob ako zvýšiť úspešnosť...

Rakovina prsníka je najčastejším nádorovým ochorením u žien a je jedno, či ide o rozvinuté, alebo rozvojové krajiny. Včasné odhalenie choroby je najlepší spôsob ako zvýšiť úspešnosť liečby, a tiež čím skôr sa choroba odhalí, tým je liečba šetrnejšia a menej nepríjemná. No aj napriek pokrokom v medicíne, ročne rakovine prsníka podľahne až pol milióna žien. Teraz sa však vedcom podaril objav, ktorý opäť o čosi uľahčí boj s touto zákernou chorobou.

Podľa nového výskumu, prezentovaného na Európskej konferencii o rakovine prsníka v Amsterdame, bolo zistené, že isté druhy liekov sú schopné eliminovať niektoré typy rakoviny prsníka, a to len za 11 dní. Tento prekvapivý objav, ktorý predložila Britská nadácia pre výskum rakoviny znamená, že niektoré ženy by mohli predísť operácii a dokonca by nemuseli podstupovať ani chemoterapiu.

iflscience.com
iflscience.com

Vedci prišli na tento objav pri skúmaní dvoch onkologických liekov založených na rozdielnych molekulách, a to konkrétne liekov HerceptinLapatinib. Tieto lieky sa užívajú pri niektorých typoch rakoviny ako kúra pred operáciou a v niektorých prípadoch aj po nej. Oba lieky sa zameriavajú na proteín HER 2. Tento proteín podporuje rast nádorových buniek a tieto lieky majú za cieľ proteín HER 2 blokovať.

V tomto prípade výskumníci testovali 257 žien s HER 2 pozitívnym proteínom. Ženy rozdelili do skupín a podávali im lieky, a to buď len jeden, či už Herceptin alebo Lapatinib, alebo kombináciu oboch. Na ich veľké počudovanie zistili zaujímavé výsledky. Až 11% žien z testovanej skupiny, kde sa podávala kombinácia oboch liečiv, sa uzdravila a ďalším 17 percentám sa nádory výrazne zmenšili, čo znamenalo lepší priebeh operácie a jednoduchšiu následnú liečbu.

cdn2.hubspot.net
cdn2.hubspot.net

Tím vedcov bol z tohto objavu šokovaný, lebo takýto výsledok nikto nepredpokladal. Rakovina prsníka, ktorej rast podporuje proteín HER 2, patrí medzi agresívne typy a má celkom významnú pravdepodobnosť návratu, takže akýkoľvek objav či pokrok v liečbe tohto druhu rakoviny prsníka je o to vzácnejší.

Je známe, že chemoterapia prináša so sebou často veľmi nepríjemné vedľajšie účinky, medzi ktoré patrí vypadávanie vlasov, zvracanie, malátnosť a únava. Chemoterapia môže trvať aj niekoľko mesiacov a stále je šanca návratu ochorenia. Vďaka tomuto novému objavu však niektoré ženy nebudú musieť pri pozitívnom vývoji podstúpiť chemoterapiu, čo je veľký úspech.

Výkonný riaditeľ Britskej spoločnosti starostlivosti o pacientov s rakovinou prsníka Samia al Qadhi povedal, že hoci je štúdia len v začiatočnej fáze, má šancu „zmeniť priebeh hry“ v boji proti rakovine prsníka. Poznamenal, že v súčasnosti sa liečba Herceptinom predpisuje len v kombinácii s chemoterapiou, čo treba zmeniť, aby všetci pacienti mali prístup k najúčinnejšej liečbe.

lotusinternational.com, i.cbc.ca
lotusinternational.com, i.cbc.ca

Rovnako, ako všetky druhy rakoviny, aj rakovina prsníka je komplikovaná a zložitá. V skutočnosti je rakovina prsníka súbor minimálne desiatich rôznych nádorových ochorení. Každý typ má svoj vlastný vývoj, ako aj liečbu a lekári ku každému musia voliť odlišný prístup. Tento objav sa týka len jedného typu rakoviny prsníka, takže žiaľ, ak by niekto tvrdil, že sme nad rakovinou prsníka vyhrali, veľmi sa mýli. Ale aj tak je to úžasný objav, ktorý, ak ho následné testy a výskumy potvrdia, môže pomôcť tisíckam žien po celom svete. A to je skvelé.Komentovať (0)