goodshomedesign.com

Matej Mensatoris / / Série
Mnohí z nás si život bez peňazí nevedia predstaviť. Kvôli nim každé ráno vstávame do práce, zažívame stres a mnohokrát sú peniaze aj dôvodom hádok. Aký...

Mnohí z nás si život bez peňazí nevedia predstaviť. Kvôli nim každé ráno vstávame do práce, zažívame stres a mnohokrát sú peniaze aj dôvodom hádok. Aký by to bol ale život bez peňazí? Podľa niekoho chaos a anarchia, podľa iných by to bol raj na zemi.

Daniel Suelo sa jedného dňa pred 15 rokmi rozhodol, že sa zbaví všetkého svojho majetku. Podľa neho až vtedy začal žiť. Odmietol sociálnu pomoc, ako aj všetky príspevky od štátu. Zahodil svoj pas a vodičský preukaz, keďže necítil potrebu vlastniť tieto, pre neho zbytočné doklady.

i0.wp.com
i0.wp.com

„Moja filozofia je využívať len to, čo je voľne dostupné. Celá spoločnosť je navrhnutá tak, že musíte mať peniaze. Jednoducho musíte byť súčasťou kapitalistického systému. Ja tak nechcem žiť“ uvádza Daniel na svojom blogu.

Daniel Suelo strávil 15 rokov táborením v púšti alebo pobytom v jaskyniach po celom Utahu. Niekedy prenocoval aj v dome u ľudí, ktorí si vypočuli jeho príbeh a ponúkli mu nocľah. Najviac času však strávil na púšti v národnom parku Arches v Utahu. Väčšinu dňa sa zaoberal hľadaním vody a zháňaním jedla. Aj keď púšť znie ako nehostinné miesto, Daniel si pochutnával na morušiach či divokých cibuliach. Nepohrdol však ani mäsom, často našiel na ceste zrazené medvedíky čistotné, alebo ak aie, ulovil si veveričku. Ak sa nachádzal práve v meste, stravu si najjednoduchšie našiel v odpadkových košoch, kde našiel vždy veľa jedla, ktorému nič nebolo.

woordup.com
woordup.com

Keď sa však Daniel dozvedel, že jeho rodičia sa o seba nedokážu postarať a potrebujú pomoc, rozhodol sa presunúť opäť do civilizácie, i keď stále je to návrat do civilizácie v jeho ponímaní. Snaží sa nepoužívať peniaze, no musel si opäť vybaviť vodičský preukaz, aby dokázal voziť svojich rodičov tam, kam potrebujú.

Svojej filozofie sa však ani teraz nevzdal. Rozhodol sa, že bude žiť pri rieke, a podobne ako na púšti, aj tu sa drží svojich zaužívaných princípov.

ytimg.com
ytimg.com

„Život mimo komerčnej civilizácie beží na princípe zadarmo „dať“ a zadarmo „prijať“. V takom prípade je váš život vyrovnaný. Komerčné civilizácie však stoja na úveroch, splátkach a dlhoch, preto je komerčný svet tak nevyvážený“ uvažuje Daniel.

[vimeo 40669770 720 410]

Čo si myslíte o takom živote vy? Chceli by ste tak žiť tiež, no nemáte na to odvahu? Alebo si myslíte, že Daniel je čudák? Napíšte nám.

0
Komentovať (0)