Tento čiernobiely obrázok vás prinúti vidieť ho farebne. Ako je to možné?

iflscience.com
Pozrite si video a pozerajte sa na modrú bodku v strede obrázka. Po chvíli bodka zmizne a vy uvidíte na okamih obrázok farebne.

Advertisements

Vnímanie sveta okolo nás pomocou zmyslov nás občas môže zmiasť. Evolúcia nás síce vyzbrojila zmyslami a schopnosťami aby sme sa dokázali čo najlepšie prispôsobiť okoliu, no niekedy to nefunguje na 100%. Skvelým príkladom je pokus s čiernobielym obrázkom, ktorý sa akoby zázrakom zmení na farebný. No všetko sa to deje len v našom mozgu.

Čo sa stalo?

Za týmto „oklamaním“ nášho zraku stoja čapíky – fotoreceptory v sietnici oka. Tie sú zodpovedné za farebné videnie. Rozlišujeme tri druhy čapíkov, z ktorých každý vníma inú farbu a to: červenú, zelenú a modrú. Tým, že sa stále pozeráme na modrú bodku v strede obrázka, tak sa nám čapík zodpovedný za modrú farbu „unaví“. To zapríčiní, že na malý okamih používame len dva „neunavené“ čapíky, ktoré nám zobrazia, opačnú resp. doplnkovú farbu (t.j. červenú zobrazí ako zelenú a modrú ako žltú). Vďaka tejto drobnej nedokonalosti môžeme na chvíľu vidieť aj čiernobiely obrázok ako farebný.

Podarilo sa vám vidieť obrázok farebne? Na ako dlho?Share on Facebook0
Zobraziť viac
Komentovať (0)

Advertisements