branči / / Svet
Ak ste nadšencom pre cestovanie či prírodu, určite ste už fotografie tejto turistickej trasy niekedy videli. Napríklad na stránke Planéta Zem. Dnes si túto...

Ak ste nadšencom pre cestovanie či prírodu, určite ste už fotografie tejto turistickej trasy niekedy videli. Napríklad na stránke Planéta Zem. Dnes si túto trasu predstavíme bližšie.

Tieto, takzvané „schody do neba“, alebo Haiku schody, sa nachádzajú na Hawaji na ostrove Oahu. Schody boli vybudované počas druhej svetovej vojny v roku 1942. Vtedy potrebovali natiahnuť káble z jednej stany útesov na druhú. Neskôr, v roku 2002, boli tieto schody opravené a bolo do nich preinvestovaných vyše 900 tisíc dolárov. Aj napriek rekonštrukcii je táto cesta od roku 1987 uzavretá.

schody-haiku
Instagram.com @hewenttojared__

Hlavným dôvodom pre uzavretie boli časté zosuvy pôdy a hlavne volania ľudí o pomoc, ktoré bolo mnohokrát počuť pri neúspešnom zdolaní tejto trasy.

schody-haiku1
Instagram.com @B4SOUL

Mnohí si ale aj napriek zákazom a stráženiu vždy nájdu spôsob, a predsa týchto 3922 schodov zdolajú. Dostanú sa tak na vrchol hory Pu’ukeahiakahoe.

schody-haiku2
Instagram.com @bestworldpisc

Ak by ste chceli tieto schody niekedy zdolať, môžete sa zapojiť do tejto petície, ktorá bojuje za znovusprístupnenie tejto krásnej, no nebezpečnej turistickej trasy.

schody-haiku3
Instagram.com @Olacrol__

Ak až taký dobrodruh nie ste a radšej sa na veci pozeráte z pokoja domova, určite si pozrite aspoň toto video.

[youtube aKVxq7RLN30 720 410]


Komentovať (0)