branči / / Planéta Zem
Na skoro stometrovej vápencovej stene, len 5 kilometrov od hlavného mesta Bolívie, Sucre, sa nachádzajú skutočné stopy dinosaurov a je ich viac ako 5...

Na skoro stometrovej vápencovej stene, len 5 kilometrov od hlavného mesta Bolívie, Sucre, sa nachádzajú skutočné stopy dinosaurov a je ich viac ako 5 tisíc. Toto známe miesto Cal Orko obsahuje z celkového počtu  5 055 stôp 462 zreteľných od 8 druhov dinosaourov a je to najväčšie nálezisko dinosaurích stôp na svete. 

Nenapadá vás pri podľade na stopy jedna otázka? Ako je možné, že ich je tak veľa na takej strmej stene? Vedeli dinosaury chodiť po takýchto strmých svahoch? Ako sa sem tie stopy mohli dostať?

stena-dinosaurie-stopy-bolivia
Ramon Kristian Arellano, Jerry Daykin
stena-dinosaurie-stopy-bolivia2
Yatlik.com

Napriek tomu, že boli veľkého vzrastu, veľkí a silní, nevedeli by vyjsť takéto strmé steny. Vysvetlenie je jednoduché, praveké jaštery sa sem chodili napiť k jazeru, kde v bahne zanechali stopu. Postupom času jazero vyschlo a odtlačky stvrdli, zavial ich popol zo sopiek a zarástli vegetáciou. Vďaka pohybu zemských dosiek sa stena s odtlačkami zdvihla do zvislej polohy.

stena-dinosaurie-stopy-bolivia3
Carsten Drossel


Komentovať (0)