foto: Pixabay

Rozprávku Madagaskar ste iste videli aj vy.

Bola plná roztomilých stvorení, ako napríklad zebier, žiráf, levov či lemurov. Nanešťastie, lemury sú vo vážnom ohrození a hrozí, že čoskoro ich budeme môcť vidieť už len v dokumentárnych filmoch a rozprávkach.

Existuje celkovo 111 druhov lemurov, o ktorých vedci vedia, z toho až 105 sa ocitlo na zozname ohrozených. Až 23 druhov sa ocitlo doslova na hranici a sú považované za kriticky ohrozený druh. Z druhu lepilemur ostalo nažive údajne už len 18 jedincov. To činí z lemurov najviac ohrozený druh primátov na svete. Už v roku 2012 vedci dvíhali varovný prst a tvrdili, že lemury sú najviac ohrozenými stavovcami na svete. Zdá sa, že sa toho za niekoľko rokov veľa nezmenilo, teda aspoň nie k lepšiemu.

foto: Unsplash

Napriek tomu, že ide o tak rozmanitú a pomerne odolnú skupinu, lemury prirodzene obývajú len jediné miesto na svete, a to ostrov Madagaskar. Nanešťastie, ani ten nie je chránený pred ničivou a neuváženou činnosťou človeka, prebieha tu ilegálna ťažba surovín, ničenie tropických pralesov, produkcia dreveného uhlia či snaha o vytvorenie prostredia pre pestovanie plodín. Takýmto spôsobom sa ľuďom podarilo zničiť už 80 percent prirodzeného prostredia lemurov.

Ďalšiu hrozbu predstavuje rozmáhajúce sa pytliactvo, pred ktorým lemury taktiež nemajú kam uniknúť. Okrem toho, že obchod s exotickými zvieratami prekvitá, čoraz žiadanejším sa stáva aj mäso týchto zvierat. Pytliaci bežne lovia lemury pre potreby miestnych reštaurácií. Odborníci sa chytajú za hlavy a tvrdia, že situácia nebola takáto vážna za posledných 15 rokov, a to napriek tomu, že lemury sú považované za chránený druh a ich lov je pre obchodné účely prísne zakázaný.

Ako odstrašujúci príklad uvádzajú odborníci prudko klesajúci počet lemurov kata. V roku 2000 ich bolo na ostrove približne 750 000, od tých čias však ich počet klesol o závratných 95 percent. Odhaduje sa, že ich ostalo len približne 37 500. Ešte stále však nie je neskoro na záchranu. Stačí len konečne zakročiť a urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme ich ochránili pred vyhynutím.

Ak lovenie lemurov okamžite neprestane, hrozí vážna ekologická pohroma. Lemury totiž skutočne neslúžia len pre potešenie a pobavenie pre turistov. Hovorí sa, že sú niečo ako barometre ekologického zdravia a na ich existencii závisí celý ekosystém.

Pozri aj: Predstavte si, že by ste svoje orgány predali na čiernom trhu. Takáto by bola ich hodnota

iflscience, livescience
Uložiť článok

Najnovšie články