Lukáš Mužla / / Kultúra
Tento obraz určite poznáte. Minimálne ste ho už aspoň raz v živote určite videli. Je to totiž jeden z najslávnejších obrazov slávneho Vincenta van Gogha. Nazýva...

Tento obraz určite poznáte. Minimálne ste ho už aspoň raz v živote určite videli. Je to totiž jeden z najslávnejších obrazov slávneho Vincenta van Gogha. Nazýva sa Hviezdna noc a ukrýva zaujímavé tajomstvo, na ktoré prišli vedci viac ako 100 rokov po jeho vzniku.

Holandský maliar Vincent van Gogh jednoznačne patrí do rebríčka nielen najslávnejších, ale aj najlepších maliarov histórie. Počas svojej aktívnej tvorby, ktorá trvala asi 10 rokov, vytvoril viac ako 1000 obrazov. Slávu však získal, ako býva zvykom, až po svojej smrti. Počas života predal údajne len jediný obraz, a to rok pred svojou samovraždou.

wikiart.org
wikiart.org

Van Gogh trpel psychickou chorobou a údajne si sám odrezal ucho a nechal ho pohodené pred dverami prostitútky, s ktorou sa stretával. Iné príbehy hovoria o tom, že ucho stratil pri súboji. To, že s ním niečo nebolo v poriadku, je však pravdou. Van Gogh prežil čas zo svojho života v psychiatrickej liečebni a práve tam vznikol aj obraz Hviezdna noc.

brightside.me
brightside.me

Podľa zdrojov maľoval tento nočný obraz výhradne cez deň, a to po pamäti. Na obraze môžete vidieť vírivé ťahy štetcom. A práve tie šokovali svetovú astronomickú spoločnosť. V roku 2004 totiž Hubblov teleskop odhalil víriace oblaky prachu a plynov, ktoré obklopujú hviezdy. Vedci neskôr študovali aj ostatné Van Goghove obrazy a zistili, že podobné víry sa objavujú častejšie.

universetoday.com
universetoday.com
brightside.me
brightside.me

Van Gogh teda dokázal zachytiť jav, o ktorom nemal mať ani tušenie – turbulenciu. V dynamike tekutín je pojem turbulencia používaný na opis prúdenia tekutiny, to vedie k poruche a vznikajú ďalšie, menšie turbulencie. Týmto procesom vznikajú napríklad oblaky.

brightside.me
brightside.me

Vedci podobné kresby nenašli u žiadneho maliara tej doby. Van Gogh bol jediným, komu sa podarilo spozorovať tento prírodný úkaz. Alebo je to celé len náhoda, že sa mu v najťažších rokoch jeho života, keď mu myseľ zužovali psychické ťažkosti, podarilo opísať jeden z najzložitejších pojmov modernej fyziky? 

0
Komentovať (0)