Sarah Buthmann

Matej Mensatoris / / Série
Mladá študentka sa rozhodla bojovať proti Islamskému štátu. Ten na jej hlavu vypísal odmenu až milión dolárov, lebo mu zlikvidovala vyše 100 bojovníkov.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že Joanna Palani je obyčajná študentka politických vied. No nenechajte sa zmiasť. Joanna je iránsko-kurdského pôvodu a ešte ako tínedžerka odišla do Dánska študovať. No už v roku 2014, kedy Islamský štát (ISIS) začal naberať na svojej sile, neváhala a vydala sa bojovať za práva a demokraciu svojej krajiny. Pridala sa k bojujúcim kurdským jednotkám Peshmerga a po ich boku bojovala proti radikálom z ISIS. 

Keď sa v Joanninej domovskej krajiny začali rozmáhať teroristi, zanechala západný štýl života v Kodani, ktorý dovtedy viedla a pripojila sa k odporu voči Islamskému štátu.

Sarah Buthmann

Joanna už od mala poznala hrozné následky vojny, veď ona sama sa narodila v utečeneckom tábore počas vojny v Perzskom zálive.

Joanna Palani

Po príchode do Sýrie sa pripojila ku kurdským oslobodzovacím jednotkám a bojovala Kobane – v sýrskom meste na hranici s Tureckom, kde okrem iného pomáhala oslobodzovať Jezídky – príslušníčky menšinového etnika, z ktorých si bojovníci z ISIS urobili sexuálne otrokyne.

Asger Ladefoged

Počas akcií ktorých sa zúčastnila, zabila svojou ostreľovacou puškou  vyše 100 bojovníkov Islamského štátu.

Joanna Palani

Keď sa vrátila do Dánska, tam jej úrady zakázali aby sa vrátila do bojových zón.

Sarah Buthmann

Ona však neposlúchla a opäť odišla bojovať. Keď sa opäť vrátila do Dánska, bola odsúdená na tri týždne za mrežami a zobrali jej pas.

Asger Ladefoged

„Je mi ľúto, že som porušila dánske zákony, ale vo vnútri som cítila, že to musím urobiť. Nemala som na výber“ uviedla Joanna.

Joannine aktivity neostali nepozorované ani zo strany ISIS. Tých to, že ich zabíja „kurdská žena“ a ešte dokonca tak úspešne, poriadne rozzúrilo, a to až tak, že na jej hlavu vypísali odmenu 1 milión dolárov.

Istagram/mirror.co.uk

Joanna teraz musí byť extremne opatrná, aby sa nestala obeťou teroristov, ktorí okrem pomsty bažia tiež po finančnej odmene.

 Pozri aj: Mesto Palmýra navštevovalo 150-tisíc turistov ročne. Dnes hrozí, že úplne zanikne

interez.sk (mmm), boredpanda.com
0
Komentovať (0)