treehugger.com

Udržateľný rozvoj a otázka uživenia neustále rastúceho počtu obyvateľov, a to aj v oblastiach, kde je chudoba a hlad na každodennom poriadku, je to, čo musí svet vyriešiť čo najrýchlejšie. Odpoveďou je možno táto farma, ktorá sa zmestí do jedného prepravného kontajnera.

Na svete trpí hladom a chudobou asi miliarda ľudí. Denne zomrie na hlad a na choroby vzniknuté následkom hladu až 21 000 ľudí. To je jeden človek každé 4 sekundy… To, že svet dospel do takéhoto stavu, je hrozné. Ešte horšie je, že ľudstvo o týchto problémoch vie už niekoľko rokov a problémy neustále pretrvávajú. Riešení svetového hladu existuje niekoľko. Najväčším problémom sú vždy, ako inak, peniaze a investície. Ani tento projekt nepatrí medzi najlacnejšie. Dokáže však ponúknuť prácu, domov a hlavne jedlo až 150 ľuďom. Predstavujeme vám kontajnerové farmy, ktoré možno raz vyriešia svetový hlad.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nezabudnite ani na náš článok zo začiatku mesiaca, kde sme vám ukázali novovzniknutú farmu, ktorá dokáže vypestovať zeleninu len z morskej vody a vzduchu.

Farma, zabalená do prepravného kontajnera, ktorý po rozbalení slúži ako hospodárska budova. V kontajneri nájdete všetko potrebné vybavenie pre vytvorenie políčok, ktoré v konečnom dôsledku uživia až 150 ľudí. To všetko vrátane systému závlahy a technológie, s pomocou ktorej bude môcť farma fungovať 100% na obnoviteľné zdroje. Cena za jednu kontajnerovú farmu je približne stanovená na 45 000 eur. Zdá sa vám to priveľa? Na prvý pohľad zrejme áno. No keď si predstavíte, že sa jedná o pracovnú príležitosť a obživu pre 150 ľudí, ktorých životy možno závisia od takejto investície, je cena zrazu celkom prijateľná, no nie?

phys.org
phys.org

Kontajnerová farma je navrhnutá tak, aby po rozbalení a založení jednotlivých polí pokrývala plochu 10 000 m2 a ponúkla stravu asi 150 ľuďom. Podobné projekty s kontajnerovými farmami existovali už dávnejšie. Jednalo sa však o kontajnery, kde sa poľnohospodárske produkty pestovali priamo vo vnútri kontajnera pod umelým svetlom. Tieto farmy sú však celkom o niečom inom. Vytvárajú totižto pomerne rozsiahly poľnohospodársky priestor, ktorý má vďaka prirodzenému slnečnému žiareniu oveľa širšie možnosti ako pestovanie pod umelým osvetlením. Navyše je celý energeticky zabezpečený slnečnou energiou, takže je úplne nezávislý na elektrickej sieti. Farma je vybavená WIFI technológiou, ktorá monituruje jednotlivé políčka a ponúka tak ľuďom lepšiu výkonnosť a prehľad o stave ich úrody.

treehugger.com
treehugger.com

Podľa spoločnosti, ktorá tieto kontajnerové farmy priniesla na svetlo sveta, by práve ich projekt mohol byť riešením otázky hladu v chudobných oblastiach sveta. Ich výhodou je, že na dokonalý chod nepotrebujú žiadnu dopravnú či elektrickú infraštruktúru. Jediné, čo je potrebné, je pozemok a prístup k vode, či už rieke alebo podzemnému prameňu. V „balení“ jednej farmy sa nachádza kontajner, ktorý po rozbalení slúži ako hospodárska budova. Kontajner je plný potrebného náradia, obsahuje solárne panely, záložný generátor, závlahový systém, WIFI systém, skleníky, vodné čerpadlo a systém na filtrovanie vody. Jednoducho všetko, čo je potrebné. Na svete však zatiaľ existujú len dva prototypy, a to v Kalifornii a v Etiópii.

networkworld.com
networkworld.com

Zdá sa vám tento projekt zaujímavý a realizovateľný?

interez.sk (Lukáš M.), treehugger.com
Uložiť článok

Najnovšie články