Foto: EPSRC

Michaela Galambošová / / Veda
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako vyzerá naozajstný atóm? Ukáže vám to táto fotografia.

V ére digitálnych technológií môžeme zachytiť naozaj neuveriteľné veci. To, čo sa niekedy zdalo ako hudba budúcnosti, sa dnes stáva realitou. Na tejto jedinečnej fotografii je zachytený atóm. A to tak, ako ho doposiaľ nevidel nikto z nás. Toto vizuálne dielo sa právom ocitlo na prvom mieste spomedzi viac než stovky fotografií prihlásených do súťaže Engineering and Physical Sciences Research Council (EPSRC).

Autorom fotografie atómu stroncia suspendovaného v elektrickom poli je David Nadlinger, ktorému sa podarilo zachytiť atóm v okne vákuovej komory. Atóm fixovali dve kovové elektródy, ktoré boli od seba vzdialené len 2 milimetre, pričom ich Nadlinger osvetlil modrofialovým farebným laserom. Tento nezvyčajný experiment sa uskutočnil v jednom z laboratórií Oxfordskej univerzity a my sa môžeme pozrieť na naozaj zaujímavý výsledok.

Môžeme ho vidieť na vlastné oči


Samotný autor tvrdí, že myšlienka odfotiť atóm viditeľný voľným okom mu prišla ako blesk z jasného neba. Preto sa rozhodol čím skôr tento nápad zrealizovať. A my sa tak môžeme tešiť z naozaj vydareného výsledku.

Tento záber by mal vidieť každý školák, ktorý si myslí, že chémia je čistá nuda. To, o čom nám doposiaľ učitelia len rozprávali, konečne môžeme uvidieť v reálnej podobe. A práve to dáva tejto fotografii pridanú hodnotu.

Pozri aj: Priekopník vedy Galileo Galilei by včera oslavoval narodeniny. Toto je 8 faktov, ktoré dokazujú, že Zem je naozaj guľatá

independent.co.uk
0
Komentovať (0)