Foto: vollebag

Svet módy sa každým dňom mení a hýbe sa vpred.

Každý rok sú v móde iné farby, iné materiály, iné prvk a menej zdatný človek to jednoducho nestíha sledovať. Isté však je, že najviac zaujmú veci, aké ešte doteraz na trhu neboli a nenosí ich každý druhý človek. Navyše, ak sú aspoň trochu ekologické, má to tvorca odevu vyhraté. Tento kabát je však jedinečný – niečo takéto ste totiž na trhu ešte iste nevideli.

Keď sa na túto bundu pozriete, nebudete vedieť odhadnúť, akej farby vlastne je. Odráža totiž každú jednu farbu viditeľného spektra – je teda na nej z každého rožku trošku. Napodobňuje tak schopnosť chobotnice, ktorá sa dokáže vo svojom prirodzenom prostredí dokonale zakamuflovať a ukryť. Okrem toho, bunda nie je len estetickou záležitosťou, je aj praktická. Ochráni vás nielen pred dažďom, ale v nepriaznivom počasí aj pred vetrom.

 

Pestrá škála výrobkov Vollebak

Bunda pochádza z dielne Vollebak, spoločnosti, ktorá sa zameriava na výrobu jedinečných, no praktických kúskov oblečenia. Nájdete u nich kabát napájaný solárnou energiou, kabát vyrobený z grafénu, z jediného materiálu na svete, ktorý bol ocenený Nobelovou cenou, keramické tričko či dokonca nezničiteľné nohavice. Výroba bundy s kamuflážnou schopnosťou nebola vôbec jednoduchá. Tím Vollebak za pomoci laserov pripevnil na povrch bundy 2 miliardy mikroskopických sklenených guľôčok.

Počas dňa nenápadná, počas noci čarovná

Vďaka tomu je bunda počas dňa relatívne nenápadná a metalickými odrazmi pripomína olejovú škvrnu rozliatu na ceste. Keď sa však od nej počas noci odrazí jasné svetlo, odhalí svoje tajomstvo vo forme celej viditeľnej farebnej škály. Pre portál Designboom sa vyjadril jeden zo zakladateľov spoločnosti Vollebak, Steve Tidball, ktorý hovorí, že bunda dostala príznačné pomenovanie Čierna chobotnica.

Miliardy sklenených guľôčok

Tvorcovia sa sústredili na to, aby povrch bundy čo najviac pripomínal vysoko viditeľnú kožu chobotnice. Rozdiel je v tom, že koža chobotnice je pokrytá drobnými platničkami, vďaka čomu môže meniť farby podľa potreby a nenápadne sa prispôsobiť svoju prostrediu a splynúť s ním počas lovu na svoju korisť. Bunda však nie je pokrytá platničkami, ale mikroskopickými sklenenými guľôčkami.

Tie nie sú voľným okom viditeľné, na jednom centimetri štvorcovom ich je osadených až 40-tisíc. Keď na ne zasvietite, svetlo putuje po povrchu guľôčok a následne sa odrazí späť k zdroju svetla, vďaka čomu sa môže zdať, že svetlo vyžaruje samotná bunda. Cena tohto jedinečného kúksu je 895 eur a ak vás zaujala, Vollebak ponúka širokú škálu ďalších zaujímavých produktov, ktoré dokonale doplnia váš šatník.

designboom, vollebak
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )