Foto: Unsplash / Profimedia

Juh Talianska púta pozornosť vďaka kultúre, gastronómii aj prostrediu.

Nekonečné olivové háje, úchvatná architektúra, skvelé jedlo, more len pár minút od domu a dlhotrvajúce teplé počasie. Talianske mestečko Presicce má všetko zo spomenutého, pričom ak sa tam teraz presťahujete, pod jednou podmienkou dostanete od lokálnej samosprávy až 30-tisíc eur, píše CNN Travel.

Za ostatnú dobu sa na internete objavilo viacero ponúk z Talianska, ktoré zneli doslova fantasticky. Kvôli rôznym ekonomickým, demografickým či hospodárskym problémom sa regióne v obľúbenej dovolenkovej destinácii snažia o obnovu života v mestečkách a dedinách, ktoré sa postupne vyľudňujú. Nedávno predstavili projekt na zvýšenie turistického záujmu v severnej časti krajiny.

Pobrežie Apúlie, foto: Unsplash

Dnes, kedy sa množstvo práce dá robiť na diaľku, sa otvára nádej pre prázdne domy, ktoré potrebujú opravu aj obyvateľov. Na ťahu je mestečko Presicce, ktoré sa nachádza na samom juhu Talianska. Súčasť regiónu Apúlia (Puglia), Presicce je umiestnené len 10 km od mora a približne hodinu jazdy autom od väčšieho mesta Lecce.

Stačí, ak si kúpite dom

Ide o mestečko, ktoré sa v roku 2019 spojilo s priľahlou oblasťou Acquarica del Capo. V Presicce žije približne 5 000 ľudí, no ako sám dodáva aj miestny poslanec, reálny počet je často nižší, než uvádzajú zdroje. Aj preto sa rozhodli bojovať s úpadkom obyvateľov po svojom. V romantickom a typickom talianskom mestečku teraz dostanete za nasťahovanie sa až 30-tisíc eur, ktoré však musíte investovať do nákupu nehnuteľnosti.

Námestie a kostol v Presicce, foto: Lupiae, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Nemusíte sa však obávať brutálnych cien. V centre mesta totiž nájdete opustené domy, ktorých hodnota nepresahuje 25-tisíc eur. Zvyšok sa teda môže rozdeliť na opravu či solídny začiatok nového života. „V historickom centre postavenom pred rokom 1991 je veľa prázdnych domov, ktoré by sme radi videli opäť živé s novými obyvateľmi,“ povedal pre CNN člen miestneho zastupiteľstva Alfredo Palese.

Štát sa pripravuje na bohaté dotácie

Všetky detaily a ponuky pre potenciálnych nových obyvateľov Presicce sa podľa Paleseho riešia a už čoskoro bude všetko známe na oficiálnych stránkach mesta. Okrem toho, že sa peniaze musia vložiť do bývania, má mestské zastupiteľstvo ešte jeden plán. Pomoc vo výške 30-tisíc vám nevyplatia jednorazovo, ale na dve časti, pričom prvá slúži na nákup domu a druhá na jeho opravu, ak je potrebná.

Pobrežie blízko Presicce, foto: Unsplash

Zo štátneho rozpočtu príde do regiónu Apúlie, ktorý okrem iného zdobia aj mestá ako Bari, Foggia či spomínané Lecce, až 1 milión eur ročne, pričom finančná podpora sa rozloží na potreby revitalizácie a obnovy opustenej štvrte okolo Presicce.

Najnovšie články