ilu: twitter.com ([email protected])

Tento meme je starý takmer 100 rokov, avšak to nič nemení na jeho kvalite.

Meme sú hitom dnešnej doby. Ak sú dobré, veľmi rýchlo valcujú internet. Stačí nájsť správnu fotografiu, k nej vymyslieť výstižný text a o zábavu máte postarané. Neraz totiž to kvalitné meme vystihne podstatu oveľa lepšie, než tisíc slov.

Ak chcete nejaké nájsť, stačí si otvoriť Facebook. Len pri letnom prezeraní nástenky určite naďabíte hneď na niekoľko. No meme sa podľa všetkého nezrodilo na sociálnych sieťach. Fotografia z roku 1921 dokazuje, že meme obrázky sú oveľa staršie, než sa doposiaľ zdalo. Tak sa zdá, že všetko tu raz bolo a meme rozhodne nie je výnimkou.

Je to prvé meme v dejinách?


Tento meme sa objavil v roku 1921 v júlovom čísle magazínu Judge, avšak nestratil svoju šťavu ani po 97-rokoch. „Ako si myslíš, že vyzeráš, keď sa stlačí blesk,“ čítame pod prvým obrázkom. Druhý, na ktorom je zobrazená karikatúra (ne)dokonalého džentlmena, má pod sebou tiež výstižný text: „Ako naozaj vyzeráš.“

Nie je blesk ako blesk

Aby sme úplne pochopili význam tohto pravdepodobne najstaršieho meme obrázku na svete, musíme si ujastniť jednu vec. Fotografovanie v tej dobe bolo ešte v plienkach a táto metóda niesla so sebou značné riziko. Pri fotografovaní sa bežne používali žiarivky, ktoré fungovali na horčíkový prášok. Výpary z neho však boli zdraviu nebezpečné a tak nebolo až také nezvyčajné, ak sa objekt fotografovania otrávil unikajúcimi splodinami. To však dodáva celému meme obrázku akýsi morbídny charakter. Dnes už pre dokonalé fotografiu nemusíme prinášať také obete. Neraz stačí mať po ruke obyčajný smartfón, s ktorým spravíme také zábery, o ktorých sa ľuďom pred storočím ani len nesnívalo.

Aj u nás sa meme darí


Príkladom sú vydarené meme, ktoré má na svedomí web Emefka, o ktorom sme vás už informovali. Ak chcete zabiť nudu, je pre vás ako stvorená. Je dôkazom toho, že fantázia nechýba ani domácim, a že i Slováci vedia tvoriť fakt vydarené veci.

Pozri aj: Ďalší nezvyčajný tvor je na pokraji vyhynutia. Tentoraz ide o vzácnu zelenovlasú korytnačku, ktorá dýcha genitáliami

indy100.com
Príbehy
0
Komentovať (0)