Ak máš rád humor, stránku EMEFKA ti nemusíme bližšie predstavovať. V tomto rozhovore sa však môžeš dozvedieť to, čo si o autorovi a samotnej stránke možno ani netušil.

Svoje meno z pochopiteľných dôvodov tají, no stále viac a viac sa mu darí svojimi vtipmi rozosmievať ľudí. V rozhovore nám prezradil, ako vznikalo EMEFKA, kto je Nikola, ale aj o tom, čo si myslí o hejteroch.

EMEFKA dnes patrí medzi najúspešnejšie zábavné stránky. Ako vznikalo?

Stránka EMEFKA ako taká vznikla v decembri 2014, čiže projekt má približne dva a pol roka. Je pravdou, že jej predchodcom bola facebooková stránka MemeFaceKomixy (z čoho vznikol aj súčasný názov MFK – eMeFKa), ktorá sa v tej dobe tešila nesmiernej obľube a už vtedy patrila k najaktívnejším facebookovým stránkam so zábavným obsahom a memes. Nedá sa však povedať, že to bolo niečo seriózne. Bral som to len ako isté hobby popri mojom štúdiu na vysokej škole, ktorým som si vypĺňal čas. Milujem humor každého druhu, preto bola táto stránka len niečím, kde som mohol byť sám sebou, deliť sa o zábavu a robiť dni krajšími i ostatným.


Potom sa začala vytvárať webová stránka? Kedy si začal s jej tvorbou?  

Zlom prišiel koncom roku 2014, kedy som chcel veci posunúť trochu ďalej a vybudovať web, ktorý bude takýmto „pieskoviskom“ pre všetkých. Stránok s „user-generated“ obsahom je vo svete veľa, no u nás na Slovensku či Česku neexistovala nejaká väčšia zábavná komunita a miesto, kde by ľudia mohli každý deň zablúdiť v snahe zabiť nudu. Čiže od tohto momentu som sa začal tomu venovať trochu serióznejšie, čo bolo časovo značne náročné, no tým najhorším si EMEFKA prešla a myslím, že dnes už je u viacerých ľudí asociovaná s miestom každodennej zábavy.


Bolo to v období, kedy zábava na jednom mieste chýbala? Čo bol ten prvotný impulz?

Áno, ako som už spomenul, prvotne šlo len o nejaký môj záujem o humor, meme či iné druhy zábavy. Snáď každý z nás si založil na Facebooku nejakú stránku len zo zvedavosti o niečom, čo ho zaujíma, čomu sa venuje alebo v čom podniká. U mňa tento nápad rýchlo prerástol do niečoho, o čom by som ani nesníval. Tento nápad vystriedal iný a ten zase iný a zrazu sme sa prehupli do súčasnosti a na sociálnych sieťach baví EMEFKA takmer 500-tisíc ľudí. Myslím, že sa môže hrdo pýšiť najväčšou česko-slovenskou zábavnou komunitou.


Nový web EMEFKA štartoval 1.apríla. O čo vlastne ide? 

Nový web EMEFKA je niečo, na čo som nesmierne hrdý a čo vyžadovalo veľa driny. Som rád, že sa nám to podarilo v takýto symbolický dátum, kedy zábava, humor a všetko s tým späté majú štátny sviatok. Takže žiadny žart pre fanúšikov, skôr niečo na čo som sa tešil už dlhú dobu a čo možnosti pre tvorbu obsahu posunie úplne do iných levelov.

O čo ide? Spustili sme nový magazínový web s redakčným obsahom, pričom sa vôbec nechceme vzdialiť od toho, čomu sa stránka venovala dovtedy. Snahou bolo vytvoriť oveľa komplexnejšie miesto zábavy, kde náš fanúšik nájde mnoho zaujímavých článkov. Chceme ľuďom aj naďalej prinášať humor, zaujímavé témy z rôznych oblastí, dávať priestor a podporovať ľudí z našich končín. Poznám viacero talentovaných a šikovných ľudí, ktorí sa venujú niečomu napríklad aj zo zábavnej branže, majú vlastné blogy, vlogy alebo riešia digital art, no napriek tomu nedostávajú toľko pozornosti, koľko by si zaslúžili. Chceme písať o všetkom, čo spadá pod zábavný priemysel, čo prináša ľuďom úsmev a zlepší ich dni.


Znie to fakt zaujímavo. To znamená, že ten doterajší web končí?

Nie nie, určite nechceme brať to, na čo boli ľudia u nás zvyknutí. Pôvodný web s užívateľským obsahom pokračuje ďalej, len pod novým menom Memehub. Dá sa teda povedať, že nič sme našim fanúšikom nevzali. Práve naopak, spustením nového webu bude vznikať viac kvalitného obsahu.

Koľko ľudí ti pomáha s obsahom? Ako si hľadal takýchto ľudí?

Od úplného vzniku som stál za obsahom výlučne sám, čo bolo, samozrejme, časovo veľmi náročné, no nie nemožné. Ako však projekt rástol, postupne došiel do stavu, kedy som si musel uvedomiť, že pokiaľ má EMEFKA ísť ďalej, určite to nezvládnem niesť len na vlastných pleciach. Robiť obsah, starať sa o vývoj webu, jeho smerovanie, riadiť sociálne siete, komunikovať s ľuďmi či zastupovať projekt obchodne, je až príliš veľké sústo pre jedného človeka.

Bol som v kontakte s pár ľuďmi, ktorí mi pomáhali s obsahom a pomaly som začal v súbehu vytvárania nového webu budovať novú redakciu zloženú zo šikovných ľudí, s ktorými by som rád napĺňal svoje plány a predstavy. A tých je ešte veľmi veľa. Budem sa snažiť ich naplniť do maximálnej spokojnosti všetkých fanúšikov!


Je niečo, čo ťa na tom dokáže strašne vytočiť? Napríklad nejaké primitívne komentáre od iných ľudí? Alebo si to naopak užívaš?

Boli časy, keď ma ešte hejteri aspoň trochu štvali. Ono to inak ani nejde – pokiaľ robíte niečo, na čom vám záleží, chcete to robiť čo najlepšie a chcete, aby výsledok tejto práce ľudia milovali. Tu sa ale bavíme o hejterstve (ktoré je dnes veľmi in a je jednou z obľúbených vlastností Slovákov a Čechov) a nie o konštruktívnej kritike či akýchkoľvek názoroch na zmenu, ktoré si rád vypočujem.

Je treba si však uvedomiť, že pokiaľ má človek „pod palcom“ viac než pol milióna ľudí, vždy sa nájdu tí, ktorí akosi nedokážu stráviť to, čo robíš alebo to, že sa ti darí, zatiaľ čo im nie. Treba si ísť vždy cieľavedomo za svojím, robiť všetko s maximálnym úsilím a sústrediť sa na cieľ. To, že tvoj progres štve pár ľudí, je úplne jedno. Treba pridať, aby ich to štvalo ešte viac.


Na EMEFKA človek nájde hocičo, mňa vždy dokážu rozosmiať vtipné obrázky o mužoch a ženách. Ktoré príspevky sú najúspešnejšie?

Myslím, že toto sa nedá jednoznačne povedať. Snažím sa obsah vyberať tak, aby sa v ňom našli všetci, aby zasiahol či už masy, ale aj úzko profilované množiny so špecifickými záujmami. Často aj mňa prekvapí, že brutálne úspešné je niečo, od čoho som to nečakal a zas naopak. Obsah na EMEFKA je charakteristický tým, že je často trochu drsnejší, plný irónie, sarkazmu, výsmechu a cynizmu. V tom duchu bola stránka budovaná a chcem, aby aj v tom naďalej pokračovala. Je to niečo, čo ma vystihuje a tak je ladený aj samotný obsah. Vzhľadom na čísla je však evidentné, že takýto humor ľudí baví a milujú ho.


V spojitosti s EMEFKA sa často skloňuje meno Nikola. Môžeš nám to vysvetliť?

Nikola je náš EMEFKA fenomén, ktorý u nás vznikol pred pár mesiacmi z vtipu. Pri obrázku bolo použité meno Nikola, ktorá predstavovala ženu, ktorá nie je veľmi príkladom ideálnej ženy. Nikola je pomerne moderné meno, ktorého nositeľkami sú mladé ženy. A práve tie sú často morálne skazené, povrchné, starajú sa len o svoj zovňajšok, zaujímajú ich peniaze, podliehajú moderným trendom, ich revírom je Instagram, nepohrdnú príležitostným sexom atď. Tento vtip sa ujal, vzniklo z toho meme a ľudia ho už používajú ako asociáciu s týmto typom ženy. Čiže, keď ti niekto povie „Si ako Nikola“, pokiaľ si fanúšik EMEFKA, rozhodne vieš, o čo ide.


Ako vnímaš ostatné stránky? Máš nejakých obľúbených favoritov možno aj zo zahraničia?

Ak sa máme baviť o stránkach s podobným zameraním u nás, tak nemám veľmi čo sledovať. Samozrejme, stále je potrebné mať prehľad, sledovať slovenský a český internet a neohrozene budovať si svoju cestu tým smerom, ktorý som si vytýčil už na začiatku. Chcem aby EMEFKA bola každým dňom väčšia, silnejšia a známejšia. Čo sa týka medzinárodných webov, určite si rád pozriem Imgur, Reddit, Buzzfeed či Boredpanda.

Ak si ešte nevidel/a novú stránku, nájdeš ju na emefka.sk.Interez.sk (Anna Zábojníková)
Uložiť článok

Najnovšie články