Foto: Ian Mc Allister / Pacific Wild

Vlci, ktorí svoju potravu nenaháňajú po lese, ale po oceáne.

Dvoma labkami vo vode, dvoma na súši. Tak by sa v jednoduchosti dal opísať tento pozoruhodný a vzácny „druh“ vlka, ktorý žije pozdĺž pobrežia Vancouverovho ostrova na západe Kanady. Takto ste ich doposiaľ určite ešte nevideli. Denne preplávajú niekoľko kilometrov aby sa dostali z pobrežia Kanady na ostrov. Jelene, zajace a iné zvieratá vymenili za plody mora. 

Morskí vlci žijú na pobreží Britskej Kolumbie. Podľa výskumov DNA sa tieto zvieratá líšia od iných vlkov, ktorí žijú vo vnútrozemí. Od svojich vnútrozemských bratov sa „odtrhli“ a bežnú stravu v podobe jeleňov, oviec a kôz vymenili za dary mora. Ryby a tulene tvoria až 90% ich jedálnička. Bežne kvôli potrave denne preplávajú i 12 kilometrov, a to z pobrežia Britskej Kolumbie smerom na Vancouverov ostrov vo vodách Tichého oceánu.

Ian Mc Allister / Pacific Wild
Ian Mc Allister / Pacific Wild

Druh morských vlkov z pobrežia Kanady je pomerne vzácny, a to najmä preto, že sa ho dodnes podarilo spozorovať len niekoľkým šťastlivcom, medzi ktorých patrí aj autor fotografií v tomto článku Ian McAllister. Bujné kanadské „pralesy“ ponúkajú vlkom dokonalé krytie a bezpečie pred otravným človekom. Ich jedálniček tvoria podľa výskumov z jednej štvrtiny lososy. Okrem nich si morskí vlci pochutnajú aj na mušliach, sleďoch, tuleňoch, riečnych vydrách či mŕtvych telách veľrýb.

Ian Mc Allister / Pacific Wild
Ian Mc Allister / Pacific Wild

Morskí vlci sú oproti ich bratom z vnútrozemia výbornými plavcami. Každodenne pri hľadaní potravy preplávajú niekoľko kilometrov z jedného ostrovčeka na druhý a pozdĺž kanadského pobrežia. Oproti iným vlkom majú o niečo menší vzrast a pripomínajú skôr nemeckého ovčiaka. Od svojich vnútrozemských príbuzných sú menší asi o jednu pätinu.

Ian Mc Allister / Pacific Wild
Ian Mc Allister / Pacific Wild

Pozri aj: Predsa žije! Najvzácnejší druh divokého psa, ktorý je posledným predchodcom dnešných plemien sa po 50 rokoch objavil v horách Novej Guineii

treehugger.com, nationalgeographic.com
Príbehy
0
Komentovať (0)