authagraph.com

AuthaGraph World Map je víťazný projekt japonskej súťaže dizajnu. Táto mapa zobrazuje našu planétu Zem bez skreslení a poskytuje tak reálny pohľad na usporiadanie kontinentov. Navyše je praktická a skladná, čo z nej robí ideálnu študijnú pomôcku.

Ak chcete vytvoriť mapu sveta, nie je to taká ľahká úloha, ako sa môže na prvý pohľad javiť. Vzhľadom k tomu, že Zem má tvar gule, previesť povrch tohto telesa do 2D tvaru, teda do mapy, je mierny problém. Vznikajú pri tom rôzne skreslenia, a to je aj dôvod, prečo napríklad Grónsko či Antarktída zvyčajne vyzerajú oveľa väčšie ako reálne sú, a naopak, taká Afrika sa javí byť oveľa menšia, akou v skutočnosti je. 

Preto sa AuthaGraph World Map snaží napraviť tieto problémy a chce priblížiť svetu reálne rozmery našej planéty v celej svojej sférickej kráse.

Túto mapu vytvoril Hajime Narukawa z Keio univerzity v Tokiu. So svojou mapou vyhral cenu japonského dizajnu, ktorá je pokladaná za jednu z najprestížnejších cien v tejto oblasti. Hajime tak porazil ďalších 1000 projektov v rôznych kategóriách.

Mapa je vyhotovená podľa reálnych zobrazení, a teda sa mierne líši od tej, akú poznáme zo školských lavíc. Kontinenty nie sú zoradené rovno, sú pod rôznymi uhlami, aby reálne zobrazovali skutočnú vzdialenosť medzi nimi. Takisto rozmery oceánov aj kontinentov odrážajú realitu. Mapa podľa porotcov súťaže zobrazuje pokročilý pohľad na našu planétu.

authagraph.com
authagraph.com

Mapa, ktorá sa dá skladať do glóbusu a následne rozložiť do mapy, tak môže ľahko zavítať do učebníc, najskôr asi v Japonsku. Jej veľkou výhodou je, že sa môže skladať do rôznych tvarov, a aj tak nestratí svoju presnosť.

Páči sa nám tento projekt a dúfame, že o niekoľko rokov sa podobná učebná pomôcka dostane aj k našim študentom, ktorí si vďaka nej budú môcť reálnejšie predstaviť, ako naša krásna planéta naozaj vyzerá.

interez.sk (Matej Mensatoris), mentalfloss.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )