europe.newsweek.com

Michal Blaško / / Série
História nám hovorí veľa o druhej svetovej vojne, o tom kedy prebiehala, aj o tragických následkoch konfliktu na určité krajiny.

Dôležitú úlohu vo vyvolaní konfliktu zastával Adolf Hitler, ktorý sa narodil v roku 1889 v Rakúsko-Uhorsku (dnešnom Rakúsku) a zomrel v apríli 1945 v Berlíne v nacistickom Nemecku. Pôsobil ako nemecký politik, neskôr ako líder NSDAP (Národno-socialistickej nemeckej robotníckej strany). Ako ríšsky kancelár a najvyšší predstaviteľ vlády v Nemecku nastolil diktatúru a svojou agresívnou politikou voči okolitým krajinám vyvolal v Európe druhú svetovú vojnu. Čo sa však v škole nedozvieme, je to, že Adolf Hitler počas druhej svetovej vojny vyvíjal nekonvenčné zbrane, ktoré mu mali dopomôcť k víťazstvu.

dailystar.co.uk
dailystar.co.uk

V posledných mesiacoch druhej svetovej vojny svedectvá britských a amerických pilotov odhaľujú, že na oblohe nad Nemeckom bol zaznamenaný pohyb nezvyklých lietajúcich objektov. Tie sa údajne na oblohe nesprávali tak, ako klasické doposiaľ známe lietadlá. Major Harold Augspurger, veliaci dôstojník 415. letky mal osobnú skúsenosť, priamo zo vzduchu, kde sa s nimi stretol. Podľa jeho výpovede spozorovali svetlá a objekt, ktorý ich prenasleduje. Na radare však nezaznamenali žiadne lietadlo. Keď sa otočili, aby sa k nemu priblížili, neznámy letún vzlietol prudko hore. Podľa slov veliaceho dôstojníka to pripomínalo štart rakety. Jednalo sa teda o pohon, ktorý umožňoval  vertikálne vzlietnuť?

dailymail.co.uk
dailymail.co.uk

Spojenci sa začali obávať nových nacistických zbraní. Na Anglicko v tej dobe už dopadali vyspelé balistické strely Vergeltungswaffe 1 a 2, nacistické prúdové stíhačky zostreľovali spojenecké bombardéry a Hitler hovoril o novej zbrani, ktorú vyvíja, a ktorá prinesie Nemecku víťazstvo vo vojne. V utajovaných nemeckých bunkroch umiestnených v Poľsku, Rakúsku a Československu v rozsiahlych podzemných komplexoch, ktoré slúžili ako muničné továrne a závody na výrobu prúdových motorov, rovnako ukrývali aj prácu Hitlerových vedcov. Ich úlohou bolo zostrojiť zbraň, ktorá by vyhrala vojnu. Nacistické stíhačky poháňali triskové motory, bratia Hortenovci zostrojili krídla ako z budúcnosti. Alexander Lipiš pracoval na letúne s vertikálnym vzletom. Raketový inžinier Varnher von Braun zostrojil prvé balistické strely.

Najradikálnejší vedci, ako bol napríklad Viktor Schauberger, skúmali nové zdroje pohonu. V tej dobe to bolo niečo vzdialené a dostávali sa do oblasti, ktoré boli celkom za hranicami toho, o čom západná veda hovorila, že je veda.Tieto utajované operácie prebiehali pod velením generála SS Dr. Hansa Kammlera. Dr. Kammler bol inžinierom, ktorý v tábore Auschwitz vypracoval pece pre lepšiu efektivitu. V roku 1943 viedol zničenie varšavského Ghetta a potom sa v roku 1944 ujal vedenia celého nacistického tajného zbrojného programu. Pracoval z tovární Škoda v Československej Plzni, kde spolu s výskumným tímom vymýšľal a schvaľoval návrhy vyspelých zbraní a nekonvenčných lietadiel. Pre jeho tím bol vertikálny vzlet prioritou. Dôvodom bolo bombardovanie nemeckých lietadlových dráh, čo znemožňovalo nemeckým lietadlám vzlietnuť. Potrebovali lietadlo, ktoré nepotrebuje pre štart 250 metrov dlhú rozjazdovú trať.

businessinsider.com
businessinsider.com

Jeden projekt mal taký potenciál a volal sa Die Glocke. Igor Witkowski je poľský letecký historik, ktorý sa projektom Zvon zaoberá už niečo cez 20 rokov. Jeho výskum prišiel k záveru, že toto zariadenie bolo testované v podzemnej skúšobni označovanej ako Vaclavuv důl. Zvon svojím vzhľadom pripomínal keramickú formu zvonovitého tvaru. Táto „forma“ údajne mala ukrývať určité jadro s vlastnou osou, po ktorej rotovali dva valce, pritom každý v opačnom smere. Podľa zistení Witkowskeho sa nemeckí inžinieri snažili vytvoriť elektrický nabíjaný vír, niečo ako tornádo. Podtlak by teoreticky mohol vertikálne zdvíhať predmety. Túto teóriu podporujú aj matematické výpočty ktoré naznačujú, že by to mohol byť účinný spôsob na prekonanie gravitácie. Otázkou tak ostáva, či boli skutočne nacistickí inžinieri na pokraji zásadného prelomu v oblasti pohonu.

rense.com
rense.com

V apríli 1945 spojenci takmer porazili nacistické jednotky a pre vedcov a inžinierov nastal čas, aby z Nemecka utiekli. V tomto období nemecký kancelár nariadil popravu 62 vedcov pracujúcich na projekte Zvon. Zabití boli aj väzni z koncentračných táborov, ktorí pracovali na tajných podzemných projektoch. Na popravy dozeral generál SS, ktorý mal na povel tajné zbrojné projekty Dr. Hans Kammler. Hitler veril, že generál zahladí všetky stopy po tajných nacistických projektoch, nevedel však o skutočnosti, že samotný Dr. Kammler sa chystá na prechod na druhú stranu. Vtedajší minister zbrojenia a vojenskej výroby Albert Speer v roku 1981 priznal, že mu Kammler povedal, že chce všetky tajomstvá prezradiť Američanom výmenou za imunitu. Muž, ktorý mal prístup ku všetkým tajným nacistickým projektom, v apríli 1945 opustil svoju základňu v Plzni a navždy zmizol. V skutočnosti nevieme, čo presne sa s Dr. Hansom Kammlerom stalo, nikdy sa nenašlo žiadne telo aj napriek skutočnosti, že bolo zaznamenaných celkovo 6 rôznych správ o jeho smrti.

interez.sk (Miro Školek)
0
Komentovať (0)