foto: pixabay.com

Aj po tisíckach rokov ukrývajú pyramídy stále mnohé tajomstvá.

V celom Egypte je ich viac ako 100, no presné číslo dodnes nikto nepozná. Staroveké pyramídy slúžili Egypťanom najmä ako hrobky starovekých vládcov a ich príbuzných. Pravidelné štvorboké ihlany sú dnes obľúbeným lákadlom turistov. Aj po tisíckach rokov však skrývajú mnohé tajomstvá a nezodpovedané otázky. 

Skryté priestory vo Veľkej pyramíde

Veľká pyramída v Gíze, niekedy nazývaná aj Chufuova je jedna z najznámejších egyptských pyramíd a jediným dodnes stojacim divom sveta. Napriek svojej všeobecnej sláve ukrýva Veľká pyramída stále mnohé tajomstvá a nepreskúmané priestory. Už v roku 1993 objavil robot s názvom Upuaut 2, maličký vchod do tzv. „kráľovninej komnaty“. V roku 2002 objavy pokračovali vďaka projektu National Geographic. O 9 rokov neskôr prichádza do priestorov moderný robot Djedi, ktorý okrem iného, objavil aj červenou farbou nakreslené hieroglyfy v týchto priestoroch. Po internete sa po tomto výskume začali šíriť aj fotografie, ktoré porovnávali obrazy komory z rokov 2002 a 2011. Po 9 rokoch sa v komore objavili aj zvláštne „škrabance“. Oficiálne vyjadrenie k tejto situácii neexistuje, no nie je vylúčené, že ide len o konšpiračnú teóriu a „škrabance“ sú výsledkom poškodenia komory robotom z roku 2002.

Array
brightside.me

Aký je vek Veľkej pyramídy?

Rádiokarbónové datovanie vzoriek starovekej omietky Veľkej pyramídy z rokov 1984 a 1986 určilo vek pyramídy niekde do rozmedzia rokov 3809 – 2869 p.n.l.. Mnohí vedci však po týchto záveroch argumentovali, že pyramída bola v minulosti mnohokrát rekonštruovaná a opravovaná, a preto je vek stavby pravdepodobne oveľa starší. Dr. Robert Schoch spolu s tímom geológov po skúmaní erózie na stenách sfingy predniesol teóriu o tom, že Veľká pyramída musela byť postavená minimálne pred 7-9 tisíc rokmi. Na oficiálny dôkaz toho, aký je teda skutočný vek tohto divu sveta si teda budeme musieť ešte nejaký ten čas počkať.

pixabay.com

Záhada termografického výskumu

O tom, že Veľká pyramída stále skrýva mnohé tajomstvá sme sa mohli znovu presvedčiť minulý rok. Infračervený termografický prieskum totiž ukázal dva ďalšie anomálie. Podľa odhadov má ísť o ďalšie, nové, doposiaľ nepoznané priestory pyramídy. Jeden z nich sa nachádza pod pyramídou, pričom ten druhý takmer v jej vrchole.

mirror.co.uk

Spôsob stavby

Okrem veku samotnej pyramídy je dodnes záhadou aj technológia jej stavby. Obrovské kamene na stavbu pyramíd, bolo treba najskôr na miesto stavby priniesť. Ako sa to starovekým Egypťanom podarilo je záhadou. Ani samotný postup stavby nie je dodnes objasnený. Mnoho otázok vzbudzuje u niektorých vedcov aj sarkofág vo Veľkej pyramíde. Podľa  F. Petrieho by sme dnes na jeho výrobu údajne potrebovali pílu s trojmetrovým diamantovým ozubením a vrtáky s diamantovou hlavicou pod tlakom 2 tony.

truedemocracyparty.net

Prekliatie Tutanchamónovej hrobky

Keď v roku 1922 objavil Howard Carter Tutanchamónovú hrobku, svet bol nadšený. Išlo o prvú hrobku panovníka, ktorú našli archeológovia nevykradnutú. Možno za to môže aj údajná kliatba, ktorou má byť toto miesto chránené. Existuje aj vymyslený príbeh, ktorý hovorí o nenáhodných skonaniach archeológov a ich rodinných príslušníkov, ktorí stáli pri otvorení Tutanchamonovej hrobky. Pravdou je, že neprirodzenou smrťou zomreli len dvaja z účastníkov tohto historického momentu. To či nejaká kliatba skutočne existovala teda nevieme, no je možné, že práve táto povera ochránila hrobku pred vykradnutím.

khanacademy.org

Pozri aj: Muži nosili make-up a všetci Egypťania hrali hazardné hry. 11 úžasných faktov o starom Egypte, ktoré sme sa na dejepise neučili

brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články