Foto: National Geographic (youtube.com)

Viete si predstaviť viac ako 40 rokov samoty v nehostinnej divočine?

Málokto by dokázal prežiť väčšinu života osamote, uprostred divokej prírody v nehostinných chladných podmienkach, celý deň sledovať svoje okolie a všetko pozorne zapisovať. Amatérsky vedec Billy Barr to však dokázal a svetu za viac ako 40 rokov priniesol presvedčivé dôkazy o globálnom otepľovaní a zmenách klímy. 

Billy Barr vyrástol v štýle veľkomesta. Svoje detstvo a mladosť prežil v Trentone, hlavnom meste amerického štátu New Jersey. V roku 1973 sa však 22-ročnému mladíkovi mestský život zunoval. V časoch, keď o globálnom otepľovaní a zmenách klímy nebolo ešte ani chýru ani slychu on odišiel od ľudí do divokej prírody, kde začal pracovať na svojom vlastnom výskume. O mnoho rokov neskôr doložil dôkazy o niečom, čo sa týka nás všetkých.

Foto: National Geographic (youtube.com)

Amatérsky vedec prežil v nehostinnej divočine celkom sám viac ako 40 rokov. Pre svoj život si vybral miesto duchov s príznačným názvom Gothic v Skalnatých vrchov v štáte Colorado. Gothic patrí k najchladnejším oblastiam USA a kedysi, v časoch zlatej horúčky prekvitalo životom. Dnes tu nájdete len pár ľudí, laboratórium Rocky Mountain Biological Laboratory a osamelého Billyho, ktorý každodenne sleduje svoje okolie. Už od roku 1973 si každodenne zapisuje údaje ako teplotu vzduchu, množstvo zrážok, výšku snehovej pokrývky či rýchlosť jej topenia. Za svoj život zozbieral viac ako 12-tisíc údajov, ktoré sú i podľa jeho slov nezvratnými dôkazmi o zmenách klímy.

Foto: National Geographic (youtube.com)

V Skalnatých vrchoch žije Billy jednoduchý život naplnený rutinou. Každé ráno vstáva o 3:30 a hodinu a pol počúva z postele rádio. O 5:00 hod. spraví prvé merania a odkryje sneh zo solárnych panelov, z ktorých získava všetku energiu. Naraňajkuje sa, zoberie lyže a zvezie sa do asi 30 minút vzdialeného laboratória, kde pracuje ako účtovník. Po práci sa vracia späť do hôr, opäť zozbiera údaje a nachystá si večeru, ktorá pozostáva výhradne z bezmäsitých výrobkov a darov prírody, ktoré sa mu podarí vypestovať v jeho skleníku.

Foto: National Geographic (youtube.com)

Viac ako 40-ročné Billyho záznamy jasne ukazujú, že klimatické zmeny nie sú žiadny výmyslom. Za posledné tri zimy nameral 67 teplotných rekordov, pričom až 48% extrémov pochádza od roku 2010 až dodnes.  Naopak, 47% najnižších hodnôt pochádza z prvých desiatich rokov Billyho meraní, počas ktorých pojem globálne otepľovanie poznal len málokto. Okrem toho si Billy všimol i množstvo ďalších detailov. Pozoruje prejavy počasia, zrážky i migrujúcu zver. Podľa jeho slov prichádza sneh čoraz neskôr a mizne stále skôr. Niektoré zimy je snehu neúnosne veľa, iné zas extrémne málo.

Foto: National Geographic (youtube.com)

Billy Barr svoje každodenné záznamy zverejňuje online. Doposiaľ sa dostali i do pozornosti viacerých odborníkov, ktorí sa prostredníctvom jeho práce snažia lepšie pochopiť, čo sa vlastne s našom planétou deje. Príbeh amatérskeho vedca, ktorý strávil v divočine viac ako 40 rokov, je skutočne zaujímavým a inšpirujúcim, čo si uvedomuje aj sám Billy. V rozhovore pre National Geographic vtipne uviedol: „Už dlhšie čakám, kedy sa mi ozvú ľudia z Hollywoodu či Bollywoodu, ale zatiaľ sa tak nestalo. Nerozumiem tomu…“. Práve najznámejší prírodovedecký magazín pripravil o Billym krátky film, ktorý doposiaľ len na YouTube videlo už viac ako 4 milióny divákov.

Pozri aj: Manželia premenili pustatinu sadením stromov na dažďový prales za 26 rokov. Dnes tam žijú tigre, slony a stovky ohrozených rastlín a živočíchov

mnn.com, DailyMail, National Geographic
Uložiť článok

Najnovšie články