Foto: TASR - Kristína Mayerová

Indikovanie rizikových pacientov je dôležité.

Aj keď s Covid-19 bojuje celý svet takmer 2 roky, stále prináša toto ochorenie mnoho a mnoho otáznikov. Niekto by ani nevedel, že má covid, pokým mu to neukáže PCR test, iní majú mierne príznaky, ďalší ťažšie a mnohí, žiaľ, aj umierajú. Taktiež veľa pacientov po vyliečení bojuje s problémami ešte počas ďalšieho dlhého obdobia. Majú tzv. „dlhý covid“. Na možnú príčinu upozornili švajčiarski vedci.

Nízke koncentrácie špecifických protilátok

Pacientom s takzvaným „dlhým covidom“ – teda postakútnym covidovým syndrómom – zistili švajčiarski vedci v krvných testoch príliš nízke koncentrácie špecifických protilátok IgG3 a IgM. Štúdiu z výskumu zverejnili v časopise Nature Communications. Aj na základe prítomnosti protilátok by teda bolo možné dopredu identifikovať ľudí, ktorým hrozí takýto priebeh ochorenia.

Foto: Unsplash

Lekári z Univerzitnej nemocnice v Zürichu analyzovali krvné vzorky 175 pacientov s covidom a 40 zdravých dobrovoľníkov, ktorí predstavovali vo výskume kontrolnú vzorku. Následne pozorovali priebeh ochorenia u 135 pozitívne testovaných počas jedného roka.

Za normálnych okolností sa po infikovaní covidom spustí u človeka reakcia imunitného systému. Počas tej sa produkcia imunoglobulínov IgM prudko zvýši. Telo začne produkovať protilátky IgG až v neskoršej fáze. Tie potom zabezpečujú dlhodobú ochranu.

Indikovanie rizikových pacientov je dôležité

Pacienti s dlhým covidom – teda príznakmi trvajúcimi niekoľko mesiacov – však mali v tele príliš nízke hodnoty protilátok IgG3 a protilátok IgM. Na základe rozboru protilátok v kombinácii s ďalšími dôležitými faktormi, ako je vek pacienta, konkrétne symptómy a prípadný výskyt astmy, vedeli potom výskumníci určiť pravdepodobnosť dlhého covidu u konkrétnych pacientov, napísal britský denník The Guardian.

Foto: TASR/AP

Hlavný autor štúdie Carlo Cervia uvádza, že už samotný výskyt astmy a zároveň nízke hodnoty protilátok IgM a IgG3 významne zvyšujú riziko výskytu dlhého covidu. Aj keď doposiaľ jeho účinná liečba neexistuje, indikovanie rizikových pacientov je podľa vedcov dôležité. Lekári ich totiž môžu včas odporučiť na dlhodobé terapie a rehabilitácie.

„Očakávame, že toto zistenie napomôže v liečbe pacientov s dlhým covidom. A že rovnako poslúži ako motivácia k očkovaniu rizikových skupín, akými sú astmatici. Tí by sa vďaka očkovaniu mohli dlhému covidu vyhnúť,“ vysvetľuje Cervia.

0
Uložiť článok
Komentovať