feelnumb.com

Slovensko malo fotografa, na ktorého by sme mali byť patrične hrdý. Dezider Hoffman, rodák z Banskej Bystrice mal tú česť a pred jeho objektívom sa vystriedali také mená ako The Beatles, Marylin Monroe, Charlie Chaplin a ďalší.

Päťdesiate až sedemdesiate, ale aj iné roky minulého storočia rozhodne patrili k najvplyvnejším obdbobiam vôbec. Formovala sa filmografia, vznikali nové skupiny a svoju zlatú éru si prežilo aj množstvo celebrít. Speváci, herečky a herci, umelci či komici z ktorých sa stali nezabudnuteľné ikony sa preslávili práve vďaka tomu, a samozrejme na sláve im pridali aj mnohé škandály o ktoré rozhodne nebola núdza. Medzi takýchto umelcov určite patrila hudobná skupina The Beatles či božská Marylin Monroe. Najväčšou zaujímavosťou je na tom to, že autorom tých najznámejších fotografií takýchto celebrít bol Slovák, pôvodom z Banskej Štiavnice.

Slovenský fotograf Dezider Hoffman, alebo tiež prezývaný Dežo Hoffman sa narodil v máji roku 1912 v malebnom slovenskom mestečku Banská Štiavnica a zomrel vo veku 74 rokov v Londýne. V Žiline sa ako osemnásťročný vyučil za typografa a potom odišiel do Prahy študovať žurnalistiku. Neskôr všetkých prekvapil, a z obyčajného divadelného biletára sa stal člen štábu vo filmových ateliéroch AB Studio na Barrandove.

Prvá veľká príležitosť pre vtedy ešte mladého Slováka na seba nenechala dlho čakať. V roku 1934 odchádza na stáž do Parížskej pobočky známej americkej filmovej spoločnosti 20th Century Fox a otvárajú sa pred ním nové brány možností. Zdá sa, že odkedy Dezider opustil svoju rodnú vlasť, už sa nevrátil. Po stáži totižto odchádza do Etiópie ako vojnový kameraman. Počas pôsobenia ako kameraman na frontoch, bol Hoffman trikrát ranený, no posledné zranenie bolo najvážnejšie, pretože mu spôsobilo čiastočnú stratu pamäti.

V roku 1949 sa nadobro presťahoval do Londýna. Od začiatku päťdesiatych rokov fotografoval pre tlač a otvoril si vlastný fotoateliér a úspechy sa znovu len a len hrnuli. Začal spolupracovať s medzinárodnými magazínmi Billboard, Cashbox alebo Daily Mirror, ktorý odštartoval jeho kariéru.

feelnumb.com
feelnumb.com

V roku 1962 pol pozvaný, aby išiel do Liverpoolu fotiť štyroch chlapcoch, nádejnú kapelu, z ktorých sa napokon vykľuli legendárni The Beatles. Zrejme vzájomné sympatie či porozumenie spojilo týchto ľudí do dlhotrvajúceho priateľstva. Sám Paul McCartney spomína, že The Beatles si vtedy mysleli, že Dežo je jednoducho ten najlepší fotograf na svete. Dezider Hoffman dokonca natočil 8 mm farebný film skupiny, ktorý sa považuje za ich prvý farebný záznam vôbec.

A tak sa teda stal dvorným fotografom Beatles a práve tie nádherné fotografie pritiahli pozornosť aj iných hviezd. Dezider Hoffman fotil okrem nich aj velikánov ako Charlie Chaplin, Frank Sinatra, The Rolling Stones, Marilyn Monroe, Bob Marley, Louis Armstrong, Elton John, Pink Floyd a mnohých ďalších. Zdá sa, že celý svet mu ležal pri nohách a celebrity sa išli pretrhať, aby sa dostali pred objektív tohto talentovaného Slováka.

Ani sa netreba čudovať, Dežo bol totiž považovaný za “pekného chlapíka” so silným prízvukom, ktorý bol oceňovaný a vítaný kdekoľvek prišiel.

beatlesbyday.com
beatlesbyday.com
interez.sk (Alexandra Geletová), wikipedia.org
Uložiť článok

Najnovšie články