Flickr/CIFOR

Každým rokom zmizne z povrchu Zeme dôsledkom odlesňovania 32 miliónov akrov lesa. Odlesňovanie je poväčšine spôsobené činnosťou človeka, ktorý dnes drevo nevyužíva len ako palivo, ale najmä ako prostriedok obchodovania.

Lesy sú kľúčom pre prežitie ľudí, zvierat a rastlín naprieč celým svetom. Podľa Deklarácie Spojených Národov o Klíme a Lesoch, lesy podporujú viac než 80% celkovej biodiverzity planéty, zabezpečujú čistý vzduch, bojujú proti klimatickým zmenám tým, že absorbujú oxid uhličitý z atmosféry. Dnes životy takmer dvoch miliárd ľudí závisia na lesoch, ktoré im produkujú jedlo, vodu, palivo a životný priestor.                                                          

Článok pokračuje pod videom ↓

Spoločnosť Hewlett – Packard a ďalšie nadnárodné organizácie ako Kimberly – Clark, McDonald’s, Kleenex či Burton sa pridali k novej kampani navrhnutej k učeniu zákazníkov na kupovanie produktov s označením Forest Stewardship Council® (FSC®), ktoré sú šetrné voči životnému prostrediu. Cieľom kampane je zodpovedné pristupovanie k odlesňovaniu, šetrné a obnoviteľné, tak, aby sa lesy zachovali aj pre ďalšie generácie, ktoré budú žiť na našej planéte.

FSC sa stará  o manažment viac ako 380 miliónov akrov  lesov v Európe a viac než 150 miliónov v Spojených Štátov a Kanade. Ako tvrdí prezident organizácie FSC®, Corey Brinkmena:Tieto spoločnosti vedia, že na splnenie očakávania zákazníkov ohľadom udržateľnosti niekedy budete musieť dať konkurenciu stranou a urobiť to, čo je správne pre planétu.

Spoločnosť HP predáva svoje certifikované produkty od minulého roku minimálne s 50-percentným podielom špeciálneho vlákna, ktoré slúži na výrobu papiera. V júni tohto roku spoločnosť vyhlásila, že do roku 2020 na jej pôsobenie nebude potrebné zoťať žiadny ďalší strom. To znamená, že všetky papierové produkty, ktoré spoločnosť predáva, budú do roku 2020 vyrobené z certifikovaných a recyklovateľných zdrojov. Ďalej chce spoločnosť zredukovať baliace materiály používané na každý nový produkt a dizajnovať ich tak, aby ich bolo možné opätovne použiť a aby boli vyrobené z materiálov, ktoré sú ľahko recyklovateľné. Hewlett-Packard chce ísť príkladom ako byť správnou enviromentálnou korporáciou, chcú pokračovať v zmeraní a redukovaní dopadu ich produktov, operácií a ostatných aktivít na životné prostredie. Nate Hurst zo spoločnosti HP prehlásil: “Klimatické zmeny patria k najväčším enviromentálnym výzvam nášho veku.”

[youtube dfIC6Edsu5A 720 410]

Je dobré, že existujú organizácie a firmy, ktoré chcú ísť príkladom a nepredávať svoje výrobky len za účelom zisku. Kúpou produktov, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu, sa dá znížiť rýchlosť dopadu ľudského pôsobenia na planétu Zem a udržať lesy, moria a ovzdušie zdravé teraz a navždy. Poznáte na Slovensku firmu, ktorá svojim pôsobením pomáha životnému  prostrediu a môže ísť príkladom ostatným spoločnostiam?

interez.sk (Adam Benko), globacitizen.org
Uložiť článok

Najnovšie články