interez.sk, Jaro Novák

Michal Blaško / / Lokál
Dočkala sa aj Bratislava. Ich prvý oficiálny koncert zaznel v Stredisku kultúry Vajnorská v spolupráci s go2stage. Českí Lake Malawi odohrali svoj koncert 12.mája na...

Dočkala sa aj Bratislava. Ich prvý oficiálny koncert zaznel v Stredisku kultúry Vajnorská v spolupráci s go2stage. Českí Lake Malawi odohrali svoj koncert 12.mája na Vajnorskej.

Predskakovali nitrianski Fresh out of the bus. Fanúšikov vzali počas  koncertu na cestu post-indie rockovej vlny medzi hviezdami oblohy vo veľkom nekonečnom vesmíre, či nohami pevne na Zemi v energickom ľudskom mravenisku. Nespútaná energia, hlas akoby zahalený hmlou, sopečné výbuchy v pozadí na projekcii, výrazná rytmická sekcia, či nápaditá nová svetelná show. Dotvorili atmosféru hudobného okamihu.

Spevák českej indie popovej kapely Lake Malawi, Albert Černý, čerpá inšpiráciu pre svoju tvorbu na cestách často z náhodných, spontánnych zážitkov. Preto jeden zo svojich  hitov  „Prague (In the city)“, venoval všetkým tým, ktorí odišli žiť do väčšieho mesta, osamostatnili sa a odsťahovali od svojich rodičov. Sám zaujal spontánnym energickým vystupovaním či nečakaným skokom s gitarou z pódia do davu prekvapených fanúšikov. Chalani hrajúci na troch gitarách potešili piesňou o „holce z džungle“, počas ktorej sa k refrénu nadšene pridali aj ľudia v sále a spoločne spievali nápaditý jednoduchý refrén „We’ll go high to the sky, you and I when we die“.

interez.sk, Jaro Novák
interez.sk, Jaro Novák

O tom, že inšpirácia prichádza naozaj nečakane, je ďalšia skladba s názvom „Not My Street.“ Albert sa pred jej začiatkom priznal, že vznikla tak, že sa raz ráno prebudil v cudzom českom meste v opustenom byte, vzal si do rúk gitaru a popri tom ako čumel do stropu pokiaľ prišla majiteľka bytu, zložil pieseň.

Po Albertovom záverečnom sóle na elektronických klávesoch sme sa rozhodli chalanov trochu vyspovedať. Rozprávali sme sa s Albertom Černým (AČ), spevákom kapely a basgitaristom, Jeronýmom Šubrtom (JŠ).

[youtube p8WbcPsMkEw 720 410]

Toto je váš prvý samostatný koncert v Bratislave, ale už ste tu raz hrali.

JŠ: Áno predskakovali sme speváčke Zaz, ale to bolo vtedy úplne o niečom inom. Tento rok sme dostali aj pozvanie na Colours of Ostrava a tiež budeme predskakovať v Prahe pred Mikom.

Čo pre teba znamená hrať v kapele Lake Malawi?

JŠ: Najlepšia je tá hudba. Nemyslím konkrétne koncert, ale práve tú chvíľu keď hrám. Byť tu a teraz s tou hudbou. Je jedno, či to je niekde v skúšobni, na stage, alebo len hrať  akusticky s Albertom pre jeho mamku v izbe.

interez.sk, Jaro Novák
interez.sk, Jaro Novák

Hrávate aj akusticky?

JŠ: Áno, hrali sme už aj akusticky tak pre 40 ľudí. Vtedy som pochopil, že sa často cez tú aparatúru akoby niečo stráca, a že to je iné hrať akusticky.

Albert, skús mi povedať niečo o sebe. Kto si ako hudobník?

AČ: Volám sa Albert. Žijem hudbou a som optimista. Myslím si, že naša hudba dáva ľuďom nádej. Dáva ľuďom dobrý pocit.

Čo dáva hudba Tebe?

AČ: Mne dáva tiež dobrý pocit. Hlavne ju robím preto, lebo vysvetľuje môj život.

Hudba je súčasťou tvojho života a zároveň tvoj život. Je v hudbe čo tvoríš?

AČ: To je podľa mňa dosť slabé vyjadrenie. Hudba mi pomáha v prekonávaní sa. Pomáha mi vo všetkom.

Kapela Lake Malawi vznikla v roku 2013. Jej logo symbolizuje ženský princíp.

AČ: Ženský princíp je to preto, lebo je tam vlnka. Má to spojitosť s tantrou.  Žena, keď má orgazmus, tak je to akoby také dlhé údolie. Je to proste vlnka ktorá stále ide, akoby údolie. No zato muž, keď má orgazmus, tak len vystrelí a potom nič. Je akoby mŕtvy. Muž je taký dominantný fyzický, „ja to všetko tu rozbúram“ a žena je taká jemnejšia, také prijatie. To by som chcel zdôrazniť. Chcel by som uctiť ženu.

interez.sk, Jaro Novák
interez.sk, Jaro Novák

 Tvojou hudbou sa snažíš uctiť si ženy?

AČ: Áno. Celkovo vo vesmíre. Súvisí to aj s tým názvom. Lake Malawi. Že tá vlnovka akoby stále ide a ide. Keď sa so mnou rozišlo jedno dievča počúval som pesničku od Bon Iver, Calgary, s tým súvisí iba ten názov.

V živote veľa cestuješ? Čo to pre teba znamená?

AČ: Cestovania mám momentálne plné zuby, lebo som bol stále na cestách a mám pocit, že celý môj život mám potom zbalený vo svojom kufri. No je to akoby môj životný štýl. Byť stále vo vlaku, v aute,  na cestách a tak.

Máš niekde potom  pocit domova?

AČ: Ja sa všade snažím vytvoriť si ten domov. Zistil som, že človek si ho môže vytvoriť kdekoľvek. Je dôležité tam poznať aspoň jedného dvoch ľudí. Keď idem do Prahy alebo do Londýna, chodím napríklad stále na ten istý kebab a vždy stretnem rovnakého predavača a poviem mu „Dobrý deň, tak ja si dám u vás kebab“ a on jasné a tak si to vytváram.

Všetky informácie o kapele nájdete na ich oficiálnej stránke lakemalawimusic.com.

0
Komentovať (0)