Foto: the work of castor

Na juhozápade Švédska v historickej provincii Småland sa nachádza malá chatka, ktorú si môžete prenajať cez Airbnb.

Chatka je z väčšej časti zakopaná pod zemou, má trávnatú strechu, ktorá je takmer v tej istej úrovni ako okolitý povrch, čo z nej robí neviditeľné obydlie. Tento typ domu je vo Švédsku známy ako „backstuga,“ čo sa dá doslovne preložiť ako horská chatka. V súčasnosti sú veľmi nezvyčajné, no v 17. a 18. storočí v tomto type budov žili tí najchudobnejší ľudia.

wikimedia.org/A. Steijer
voiceofnature.tumblr.com

Mnoho horských chatiek malo len jedinú izbu a často boli stavené v kopcoch. Tri steny boli postavené z dreva, zatiaľ čo namiesto štvrtej slúžil práve kopec. O ten sa dom opieral. Tento spôsob bývania bol bežný najmä na juhu a juhozápade Švédska, kde bolo drevo príliš drahé. Ľudia, ktorí žili v týchto obydliach, sa nazývali backstugusittare. Takmer vždy išlo o veľmi chudobných ľudí, ktorí žili na cudzom pozemku a zarábali si pomocnými prácami, remeslami, alebo prostredníctvom charity.

theworkofcastor.com

Niekedy týchto ľudí nechal majiteľ pozemku využiť malú parcelu, kde mohli pestovať zemiaky, prípadne nejakú inú zeleninu. Chatky boli stavané na miestach, ktoré sa na farmárske účely nedali použiť. Ich obyvatelia nikdy neplatili dane, takže boli mnohokrát považovaní za nepriateľov vlády. Odvtedy sa časy zmenili a sociálny status týchto obyvateľov sa o čosi zlepšil. Veľa chatiek bolo opustených, no niektoré sa uchovali. Táto konkrétna bola postavená v 19. storočí. Rodina, ktorá pozemok vlastní sa rozhodla chatku zrekonštruovať a prenajíma ju návštevníkom.

theworkofcastor.com

Pozri aj: Chatár z Chaty pod Borišovom mal už dosť ľudí, ktorí si pomýlili areál so záchodom. Umiestnil tam túto tabuľu, ktorá baví tisíce ľudí

amusingplanet.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy