Foto: TASR/AP

Ide o jeden z prvých súdnych prípadov na Západe, ktorý sa priamo týka majetku údajne patriaceho ruskému prezidentovi.

Štyri obvinené osoby boli zamestnancami švajčiarskej pobočky ruskej spoločnosti Gazprombank. Patrí medzi ne aj jej generálny riaditeľ Roman Abdulin.

Článok pokračuje pod videom ↓

Švajčiarski prokurátori obvinili štyroch bankárov z pomoci pri skrývaní desiatok miliónov švajčiarskych frankov v záujme Vladimira Putina. Podľa Denníka N o tom informoval Financial Times, podľa ktorého ide o jeden z prvých súdnych prípadov na Západe, ktorý sa priamo týka majetku údajne patriaceho ruskému prezidentovi.

Štyri osoby boli zamestnancami švajčiarskej pobočky ruskej spoločnosti Gazprombank a patrí medzi ne aj jej generálny riaditeľ Roman Abdulin. Podľa obžaloby, ktorej kópiu poskytol denníku Financial Times súd v Zürichu, sa bankári dopustili trestnej nedbanlivosti, keď umožnili otvorenie účtov vo Švajčiarsku v mene Sergeja Roldugina, violončelistu a krstného otca Putinovej dcéry bez toho, aby sa pýtali na pôvod finančných prostriedkov, ktoré cez ne prúdili.

Plánoval ročne previesť niekoľko miliónov švajčiarskych frankov

„Je notoricky známe, že ruský prezident Putin má oficiálne príjem niečo málo cez 100-tisíc švajčiarskych frankov a nie je bohatý, ale v skutočnosti má obrovský majetok spravovaný ľuďmi z jeho okolia,“ uvádza sa v obžalobe. „Roldugin (bol) nastrčený človek,“ stojí v dokumente.

Prokuratúra tvrdí, že v Gazprombank bola v prípade Roldugina vykonaná minimálna hĺbková kontrola. Podľa obžaloby bankári podpísali vyhlásenie, že violončellista nie je „politicky exponovanou osobou“, čo je formálne označenie, ktoré by vyvolalo ďalšiu kontrolu, napriek tomu, že sa na verejnosti objavili informácie o jeho väzbách na Kremeľ a Putina.

Účty, ktoré bankári otvorili vo Švajčiarsku, naznačovali, že Roldugin disponoval majetkom vo výške najmenej 50 miliónov švajčiarskych frankov a plánoval do krajiny ročne previesť niekoľko miliónov prostredníctvom zložitého systému fiktívnych spoločností a účtov.

Najnovšie články