Foto: Ilustračné, Unsplash by Tomáš Vydržal

V nedeľu bude platiť prvý stupeň výstrahy pred búrkami takmer na celom Slovensku.

V sobotu nás čakajú búrky s krúpami vo východnej polovici Slovenska, v nedeľu zase prvý stupeň výstrahy pred búrkou pre takmer celé Slovensko. Vylúčené nie sú ani supercelárne búrky, krupobitie či vznik tornáda.

Búrky s krúpami hrozia počas soboty vo východnej polovici územia SR. Aktualizovaná výstraha Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) pred nimi varuje do 18.00 h, píše agentúra TASR.

Denná teplota bude v sobotu dosahovať 22 až 28 stupňov, v Above a na Zemplíne môže vyskočiť až na 34 stupňov.

Búrky, s ktorými môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky s úhrnmi 2040 milimetrov a nárazy vetra s rýchlosťou 6585 kilometrov za hodinu, sa môžu objaviť vo východnej časti Banskobystrického kraja, v Prešovskom kraji a v Košickom kraji.

Výstraha platí v nedeľu pre takmer celé Slovensko

Zdroj: SMHÚ

“Pri búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov,” upozorňujú meteorológovia. Počas nedele (1.8.) avizujú riziko búrok na celom území Slovenska s výnimkou krajného východu. Denná teplota by mala podľa SMHÚ presahovať 23 stupňov na severe a 34 stupňov na juhu.

“Na východe sa zas môžu vyskytnúť supercelárne búrky,” píše ďalej portál iMeteo. “Tie môžu priniesť väčšie krúpy, prívalové zrážky a vzhľadom na očakávané stáčanie sa vetra v spodných vrstvách troposféry nie je vylúčený ani vznik tornáda.”

Studený front, ktorý k nám pristúpi už v sobotu, vytvorí ideálne podmienky pre vznik búrok na území celého Slovenska a pravdepodobne nebude ustupovať počas celej nedele. Nárazový vietor môže dosiahnuť rýchlosť až 100 kilometrov za hodinu, spomína tiež iMeteo. Postupovať má podľa meteorológov od juhozápadu na severovýchod.

0
Uložiť článok
Komentovať