Foto: Archív TASR

Domorodý kmeň vyhral súd o svoj prales.

V dažďovom pralese žijú od nepamäti. Je ich domovom, zdrojom obživy, ochranou aj radosťou. Domorodému kmeňu Waorani však ako už býva v modernom svete zvykom, chceli ich územie zobrať. Ekvádorská vláda ho chcela využiť na prieskumné vrty a následnú ťažbu ropy. 26. apríl 2019 sa však stane historickým míľnikom nielen pre domorodcov Waorani, ale pre všetky kmene sveta. Súd rozhodol, že prales patrí jeho pôvodným obyvateľom. 

Ekvádorským domorodcom z kmeňa Waorani sa podarilo zachrániť časť amazonského pralesu s rozlohou viac ako 200-tisíc hektárov. Všetko to začalo ešte v roku 2012, kedy sa ekvádorská vláda rozhodla ponúknuť ropným spoločnostiam pre ich prieskumy a ťažbu obrovskú časť pralesa s rozlohou viac ako 2,8 milióna hektárov. Domorodci z kmeňa Waorani, ktorí na časti týchto oblastí žili tisícky rokov, sa teda obrátili na súd.

The Waorani’s Historic Fight Against An Oil Auction from Amazon Frontlines on Vimeo.

Vláda sa pokúsila predať našu zem ropným spoločnostiam bez nášho povolenia. Náš prales je náš život. My rozhodujeme o tom, čo sa s našou zemou stane a náš prales ropným spoločnostiam nikdy nepredáme,“ povedala Nemonte Nenquimo, prezidentka organizácie Waorani Pastaza, ktorá bola súčasne aj žalobcom v súdnom spore. Rozhodnutie súdu v prospech domorodcov komentovala slovami: „Dnes súd rozhodol, že Waorani aj ďalšie domorodé kmene, majú právo na svoje územie, ktoré treba rešpektovať. Záujmy vlády o ropu nie sú cennejšie ako naše práva, naše lesy, naše životy„.

Podľa organizácie Amazon Frontlines, ktorá bojuje za ochranu amazonského pralesa ako aj jeho pôvodných obyvateľov, je rozhodnutie ekvádorského súdu precedensom pre všetky domorodé kmene, ktorým hrozí strata vlastného územia. Rozhodnutie súdu ponechať územie kmeňu Waorani je významným míľnikom po desaťročia trvajúcej kultúrnej kontaminácii a narušení pôvodných území domorodých kmeňov v celej Amazonskej oblasti.

Gepostet von Amazon Frontlines am Samstag, 27. April 2019

Dnes sme náš prales uchránili pred ropnými vrtmi, uchránili sme našu vodu pred znečistením, uchránili sme naše deti pred chorobami. Toto je právny precedens o právach domorodých obyvateľov,“ povedal Oswando Nenquimo, hovorca organizácie Waorani of Pastaza. Dodáva však, že boj ešte nie je vyhraný. Ekvádorská vláda sa proti rozhodnutiu súdu chystá odvolať. Potenciálne príjmy z ťažby ropy by totiž krajine pomohli k zmierneniu vysokého medzinárodného dlhu.

Žalobkyňa Nemonte Nenquimo postavila celý prípad na pochybení ekvádorskej vlády. Tá ešte v roku 2012 poskytla oblasti Amazonského pralesa ropným spoločnostiam s tvrdením, že s rozhodnutím súhlasili aj samotní domorodci. To však samozrejme nebola pravda a súd len pred niekoľkými dňami rozhodol v prospech domorodých obyvateľov. Rozhodnutie súdu v uliciach hlavného mesta Quito oslavovali stovky domorodcov.

Gepostet von Amazon Frontlines am Samstag, 27. April 2019

Celý súdny proces bol detailne sledovaný viac ako 50 organizáciami zaoberajúcimi sa ochranou prírody a desiatkami tisíc ľudí, ktorí domorodý kmeň podporili formou petície. Vysloviť podporu kmeňu Waorani, môžete podpísaním otvoreného listu na tomto odkaze aj vy.

Amazon Frontlines (Tlačová správa)
Uložiť článok

Najnovšie články