Foto: unsplash/ Matt Nelson

O každom plemene sa hovorí niečo iné, niektoré sú viac tvrdohlavé, iné viac priateľské.

Ako je to však s inteligenciou? Sú niektoré psy inteligentnejšie ako iné? A čo malé a veľké plemená psov? Je medzi nimi rozdiel? Vedci sa rozhodli, že túto otázku preskúmajú a teraz prinášajú zaujímavé odpovede.

Veľké vs malé plemená

Čo myslíte, je pravdivé tvrdenie, že väčší pes má väčší mozog a teda podáva lepšie výkony v rôznych oblastiach intelektu ako malé plemeno psa s menším mozgom? Vedci sa rozhodli, že túto otázku preskúmajú a majú pre vás odpoveď. Väčšie plemená psov sú skutočne inteligentnejšie, ako malé plemená.

Kognitívne funkcie

To, že pes je inteligentné zviera, je nám jasné všetkým, no ktoré plemená majú výhodu? Odborníci si myslia, že veľké plemená psov majú väčší mozog, a teda ich kognitívne funkcie a schopnosti sú na tom lepšie ako u malých plemien. Štúdia uverejnená v časopise Animal Cognition hovorí, že veľké plemená psov majú lepšiu krátkodobú pamäť a schopnosť sebakontroly.

Foto: unsplash

Oblasti inteligencie

Prečo je to tak, tým si zatiaľ odborníci nie sú celkom istí, zvažujú však možnosť, že to súvisí s väčším počtom neurónov, ktorým veľké plemená psov disponujú, ale aj spôsobom ich vzájomného prepojenia. Avšak, väčší mozog neznamená vyššiu inteligenciu v každom smere či oblasti. Napríklad, väčší mozog neznamená vyššiu mieru sociálnej inteligencie ani s lepšou schopnosťou odôvodňovania.

Testovanie primátov

Podobné štúdie už predtým boli vykonané, avšak týkali sa najmä primátov, inteligencii psov sa venoval doteraz málokto. Ukázalo sa však, že psy sú veľmi vďačné objekty, vzhľadom na to, že existujú plemená rôznych veľkostí a „tvarov“, od čiváv až po dogy. Autorom štúdie je Daniel Horschler a hovorí, že do výskumu bolo zapojených vyše 7 000 čistokrvných psov medzi ktorými bolo až 74 plemien.

Krátkodobá pamäť

Domácich miláčikov si mohli otestovať samotní majitelia, a to za pomoci rôznych hier, samozrejme, s patričnými inštrukciami. Jednou z hier bolo napríklad ukrývanie maškŕt pod nepriehľadné poháre. Majiteľ následne počkal 60, 90, 120 alebo 150 sekúnd a sledoval, ako rýchlo pes maškrtu nájde. Ukázalo sa, že väčšie plemená našli maškrtu rýchlejšie, čo poukazuje na to, že ich krátkodobá pamäť je lepšia.

Foto: unsplash

Sebakontrola

Sebakontrola sa zas testovala tak, že majiteľ pred psa umiestnil maškrtu. Najprv psovi dal povel a sledoval ho, potom si zakryl oči a napokon sa mu otočil chrbtom. Opäť mali väčšiu výhodu veľké plemená, pretože pokušeniu dokázali odolávať dlhšie, ako malé plemená. Možno ste si pomysleli, že to všetko závisí od tréningu, vedci však brali ohľad aj na tento faktor a ukázalo sa, že nezohráva významnú úlohu, pokiaľ ide o meranie intelektu.

Samozrejme, výskum je ešte len v začiatkoch a je potrebných ešte mnoho výskumov, aby sa vedcom podarilo zistiť presnejšie údaje a príčiny.

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články