Foto: Fraser Sturt (Antiquity)

Staroveké kultúry nás nikdy neprestanú prekvapovať.

Dokazujú to aj umelé ostrovy tzv. Crannogs, ktoré sa nachádzajú vo vodách pri Britských ostrovov, najmä pri Škótsku, ale aj Walese či Írsku. Verilo sa, že tieto ostrovy boli vybudované pred 2500 rokov, nové zistenia, ako uvádza aj portál IFLScience, posúvajú vek niektorých ostrovov ešte ďalej do minulosti. 

Všetko sa to začalo v roku 2012. Bývalý člen Kráľovského vojenského námorníctva Chris Murray sa rozhodol potápať sa pri jednom z týchto ostrovov v okolí ostrovov Herbides v Škótsku. Počas toho našiel takmer neporušené keramické nádoby roztrúsené po takmer celom okolí. Ďalšie následné výskumy odhalili, že keramika je oveľa staršia, ako sa pôvodne predpokladalo. Rádiokarbónovou metódou bol stanovený ich vek na 3600 a 3300 rokov pred Kristom. V súvislosti s tým to vytvára predpoklad, že tieto ostrovy, kde bola keramika nájdená, sú staré asi 5500 rokov a ich výstavba započala ešte skôr ako slávneho Stonehenge.

Foto: Chris Murray (Antiquity)

Výskumníci sa domnievajú že tieto ostrovy stavali neolitické kultúry na slávnostné a obradné rituály. Oceňujú ich úsilie pri stavbe presúvaním veľkých balvanov. Zaujímavé sú aj samotné keramické nádoby, ktoré boli často neporušené. To naznačuje, že do vody sa dostali tak, že tam boli opatrnosťou vhadzované, pravdepodobne ako súčasť rituálu, pravdepodobne pohrebu.

Foto: Fraser Sturt (Antiquity)

Tieto ostrovy predstavujú monumentálne úsilie vybudovať mini ostrovy pred tisíckami rokov hromadením ton skál, ktoré tam ľudia ručne nanosili„, hovorí archeológ Fraser Sturt zo Southamptonskej univerzity.

Foto: Garrow/Sturt (Antiquity)

Doposiaľ bolo v Škótsku a v Írsku objavených ako 570 lokalít Cranongov. Väčšina z nich ešte nebola podrobne zmapovaná a to bude predmetom ďalších výskumov. Ďalším faktom je tiež to, že mnohé z nich sa v priebehu času zatopili, a tak ich po celej Británii môže byť ešte oveľa viac.

cambridge.org, ScienceAlert
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy