Matej Mensatoris / / Veda
Mladý študent Amos Dudley nemal veľa dôvodov na úsmev. Nebol spokojný so svojim chrupom, keďže niektoré zuby mu narástli nakrivo. Keď zisťoval, čo s tým...

Mladý študent Amos Dudley nemal veľa dôvodov na úsmev. Nebol spokojný so svojim chrupom, keďže niektoré zuby mu narástli nakrivo. Keď zisťoval, čo s tým môže urobiť, ako jediná možnosť sa núkal strojček na zuby. V jeho prípade veľmi neprichádzal do úvahy klasický kovový zubný strojček, aký poznáme z detských čias, ale novší variant – tzv. neviditeľný zubný strojček. Všetko malo ale jeden háčik. Sada takýchto strojčekov, ktorú by potreboval, stojí tisíce dolárov, čo pre mladého študenta predstavovalo obrovskú sumu. Vynašiel sa však a vďaka chytrému nápadu ho to celé stálo len niekoľko desiatok dolárov.

Amos Dudley, 24-ročný študent Technologického Inštitútu v New Jersey sa rozhodol, že namiesto toho, aby investoval vyše 8000 dolárov (7092,83 eur) do priehľadného zubného strojčeka, tak si ho radšej sám zhotoví a vytlačí na 3D tlačiarni. Keďže v škole má prístup k profesionálnej 3D tlačiarni, jeho náklady predstavovali len investíciu do materiálu.

static.boredpanda.com
static.boredpanda.com

Za najťažšiu časť výroby Amos označil zisťovanie, ako má jednotlivé časti navrhnúť tak, aby sa zuby správne narovnali.

static.boredpanda.com
static.boredpanda.com

Keď vypracoval digitálne 3D modely strojčekov mohol sa pustiť do tlače. Ako materiál použil priehľadný netoxický plast, ktorý sa používa aj v dentálnej hygiene. Vytlačil si sadu 12 strojčekov, ktoré si postupne vymieňal, a tak dosiahol vyrovnanie chrupu.

static.boredpanda.com
static.boredpanda.com

Keď si prvýkrát nasadil strojček, domnieval sa, že to nebude fungovať, no ako sa časom ukázalo, táto domnienka nebola správna.

static.boredpanda.com
static.boredpanda.com

Amos v súčasnej dobe nosí posledný zo sady 12 strojčekov, ktoré si vytvoril a jeho chrup, zdá sa, je už v poriadku.

static.boredpanda.com
static.boredpanda.com

Aj keď by to pre niekoho mohla byť dobrá idea na podnikanie, Amos tak nerozmýšľa. Pomôcku si vyrobil pre seba, aby ušetril peniaze, no uvedomuje si, že keby ich mal vyrábať pre iných ľudí, bolo by v tom príliš veľa zodpovednosti a do toho sa radšej púšťať nechce.

static.boredpanda.com
static.boredpanda.com

I keď Amos v tomto projekte nehodlá pokračovať, nám sa páči, ako sa vysporiadal so svojim problémom a že našiel takéto elegantné riešenie. Aj takéto maličkosti nám otvárajú dvere do blízkej budúcnosti, kde bude tvorba zdravotníckych pomôcok záležať len od niekoľkých pokynov pre 3D tlačiareň. To výrazne zníži náklady na obstaranie takýchto pomôcok a tiež zásadne urýchli ich výrobu, nehovoriac o tom, že každý jeden výrobok bude jedinečne vytvorený podľa potrieb konkrétneho človeka.  A to je skvelé.Komentovať (0)