foto: Twitter

Zariadenie Sarco umožní asistovanú samovraždu ľuďom, ktorí to sami nedokážu uskutočniť.

Sme akosi zvyknutí na to, že technika ide rapídne dopredu. V prvom rade by mala pomôcť človeku uľahčiť každodenný život. No stroj, ktorý bol pred pár dňami predstavený na výstave Funeral Expo, nemá obdoby. Ide o zariadenie, ktoré  umožňuje jeho užívateľovi umožniť asistovanú samovraždu. Samozrejme, že sa táto novinka stretla s kontroverznými reakciami.

Tento stroj môžete použiť len raz. Ak bude fungovať tak, ako má, nebudete ho musieť použiť druhýkrát. I keď je v tom určitá morbídnosť. Tento stroj zostrojil Phillip Nitschke, aktívny zástanca eutanázie. Tvrdí, že samovražedný stroj pomôže smrteľne chorým či ľuďom s nevyliečiteľným ochorením vziať vlastný život do svojich rúk. Verí tomu, že táto správa poteší mnohých pacientov, ktorí sa po dlhom a rozumnom zvážení rozhodnú ukončiť svoj život.

O svojej smrti môžu rozhodovať sami

Doposiaľ bola asistovaná samovražda uskutočňovaná predovšetkým podaním smrtiaceho kokteilu, ktorý obsahuje pentobarbital sodný. Tento spôsob odchodu na druhý svet je využívaný vo švajčiarskom centre asistovanej samovraždy, Dignitas. Ďalším spôsobom môže byť injekčné podanie smrteľnej dávky barbiturátov. Nový samovražedný stroj však využíva dusíkový plyn.

Bolo mu ho ľúto

Myšlienka zostrojenia tohto kontroverzného stroja Nitschikeho napadla pri sledovaní boja Tonyho Nicklinsona, muža, ktorý trpel v dôsledku viacerých mozgových príhod syndrómom uzamknutia. Nemohol sa hýbať, nemohol komunikovať. Mohol len žmurkať, a to bol jediný spôsob, ktorým vedel komunikovať so svetom. Chcel vykonať asistovanú samovraždu, avšak kvôli komplikovaným súdnym procesom sa mu to nepodarilo. Nitschike sa teda pustil do konštrukcie stroja, ktorý pomôže práve ľuďom ako bol Tony, rozhodovať o vlastnom osude. Ovládať sa bude dať jediným žmurknutím.

Doktor apeluje na to, že asistovaná samovražda by sa nemala uskutočňovať v nejakej temnej izbe. Jeho stroj je akýsi sarkofág, v ktorom dôjde k smrti v dôsledku otravy plynom. Sarkofág sa naplní dusíkom, pričom k smrti podľa slov Nitschikeho dôjde bezbolestne, v dôsledku hypoxie. Po smrti sa sarkofág oddelí od stroja a môže slúžiť ako rakva pre „užívateľa.“ Je z biologicky odbúrateľného materiálu, takže nemá negatívny vplyv na životné prostredie.

Samozrejme, stroj pri prezentácii na výstave Funeral Expo, ktorá sa uskutočnila v Amsterdame, vyvolal vlnu protestu. Proti jeho používaniu sa postavili najmä predstavitelia cirkvi no i rôzni aktivisti. Veria, že človek nemá právo rozhodovať, kedy a ako odíde z tohto sveta. Okrem toho im použitie dusíka pripomína neslávne známe plynové komory, v ktorých nedobrovoľne zomreli milióny ľudí.

„Smrť so štýlom a eufóriou“

Ľudí, ktorí chcú odísť na druhý svet, však väčšinou nič nezastaví. Príkladom toho je samotný Tony Nicklinson, ktorý nakoniec predsa len našiel spôsob, ako zomrieť. Dva týždne po negatívnom rozsudku, v ktorom žiadal o eutanáziu, prestal prijímať tekutiny a potravu, v dôsledku čoho zomrel.

Nitschike tvrdí, že nechce šokovať svet. Chce len upozorniť na to, že o asistovanej samovražde či eutanázii sa treba rozprávať. To, či sa Sarco dostane do používania, však ukáže len čas.

Pozri aj: Elon Musk priznal, že Tesla spravila pri výrobe veľký omyl. Šialený nápad nedopadol podľa ich predstáv

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články