foto: Stratolaunch

Toto lietadlo s rozpätím krídel väčším než futbalové ihrisko, bude najväčšie lietadlo, ktoré kedy lietalo na oblohe.

Toto lietadlo je hotovým rekordmanom. Má 28 kolies, dva kokpity a šesť motorov. Bude sa využívať  na transport rakiet a satelitov do výšky približne 9,14 km, teda do troposférickej vrstvy atmosféry Zeme.

Ak ste sa už začali tešiť, že sa raz možno preveziete v tomto obrovskom kolose, sklameme vás. Nie je určený na osobnú prepravu. Avšak ak všetko pôjde tak, ako má, značne uľahčí prácu vo vesmíre. Stratolaunch zostrojil Paul Allen, spoluzakladateľ Microsoftu. Podľa predbežných plánov by malo toto lietadlo vzlietnuť už v júli tohto roku.

Nákladné lietadlo, ktoré nemá vo svete obdobyToto lietadlo má maximálnu vzletovú hmotnosť až 550 ton. Konštrukcia lietadla sa začala už v roku 2011, pričom náklady sa odhadovali približne na 242,3 milióna eur. Podľa všetkého však boli konečné náklady oveľa vyššie. Stratolauch konštruktéri predstavili svetu pred pár dňami na 34. vesmírnom sympóziu.

Lietadlo má pred sebou ešte tri taxíkové testy s nízkou rýchlosťou, avšak prvý, ktorý má za sebou, dopadol dobre a preto sú konštruktéri a technici pripravení k ďalšiemu kroku. Testovanie bude síce náročnejšie, no pri kolosálnych rozmerov lietadla rozhodne nič netreba zanedbať.

Bude ho riadiť iba trojčlenná posádkaNavzdory obrovským rozmerom lietadla, ktorého rozpätie krídel dosahuje 117 metrov, bude na palube len trojčlenná posádka. Pilot, kopilot a letecký inžinier. Podľa správ to bude stačiť. Otázne je doposiaľ i využitie Stratolauchu na vypustenie utajovanej rakety s krycím názvom Black Ice. Táto otázka bude ešte prediskutovaná v najbližších mesiacoch. Veríme, že vzlet tohto jedinečného lietadla bude úspešný. Môže byť tak výbornou pomocou pri študovaní vesmíru.

Pozri aj: Stroj, ktorý nemá obdoby. Austrálsky vedec prestavili samovražedný sarkofág, ktorý vás zabije jediným žmurknutím

ladbible.com, sun.co.uk
Príbehy
0
Komentovať (0)