heligan.com

V Anglicku sa nachádzajú naozaj unikátne a tajuplné záhrady, ktoré boli stratené po celé desaťročia. Dnes je z nich naozaj vyhľadávané miesto, ktoré ponúka len to najlepšie pre malých i veľkých.

Ľudia už odpradávna milujú tajomno. Zrejme nás láka ten pocit vzrušenia, ten pocit nepoznania a všetko to očakávanie, ktoré nás zrazu zaplaví z neobjavených a nepreskúmaných vecí. V Anglicku sa rozhodne nachádza kopa takýchto miest a toto je jedno z nich. Magické záhrady, nepoznané a po celé roky úplne stratené, sú dnes nádherným miestom, vďaka ktorému nájdete kúsok džungle aj v upršanej Británii a namiesto stresu a každodenných problémov, ktorým sme vystavení, uniknete rušnému životu a trochu spomalíte na úžasnom romantickom mieste plnom zelene.

Článok pokračuje pod videom ↓

Reč je o Stratených Heligánskych Záhradách, alebo teda v origináli Lost Gardens of Heligan.  Heligan je už viac ako 400 rokov sídlom rodu Tremaynovcov. Toto najzáhadnejšie a romantické historické panstvo v Anglicku, nachádzajúce sa na Heligan Estate, bolo stratené po celé desaťročia. Neznáme a pre oko neviditeľné záhrady sa ukrývali pod spleťou burín, no vďaka objaveniu dverí v ruinách, ktoré viedli k záhradám, sa toto magické miesto obnovilo a bolo dané späť tam, kam patrí – na čestné miesto medzi tie najlepšie záhrady v Cornwalle. Záhrady prežívali svoj zlatý vek, no len do vypuknutia prvej svetovej vojny. Mnoho pracovníkov z tohto panstva totižto odišlo do boja v zákopoch, no a kedže každá vojna si vyžiada svoje obete, mnohí z nich sa už nikdy ani nevrátili. Podobné príbehy sa odohrávali na panstvách v celom britskom vojnovom období. Narozdiel od iných majetkov a záhrad, pozemok Heligan nebol nikdy predaný. Desaťročia bol však zanedbávaný, či dokonca zničený hurikánom. No a práve hurikán sa stal kľúčom k obnoveniu nádherných záhrad. Potomkovia rodiny Tremaynovcom objavili malú miestnosť pod padlým murivom s jednoduchým mottom vyrytým na vápencových stenách, ktoré hovorí za všetko: “Nechoď sem spať ani driemať”, pod ktorým boli mená a podpisy všetkých, ktorí na záhradách usilovne pracovali, s dátumom august, 1914.

Po tomto objave sa začala veľká rekonštrukcia záhrad s cieľom prinavrátiť toto čarovné miesto svetu a širokej verejnosti. Začala sa výsadzba nových rastlín, kvetov, zeleniny a zelene a obnovenie letohrádku, či iných atrakcií. Stratené záhrady tak už neboli viac stratené, ba čo viac, pre ľudí sa stali veľmi obľúbeným a vyhľadávaným miestom. Dokonca až tak, že si záhrady vyslúžili ocenenia ako “Záhrady roka” a navštívil ich aj člen britskej kráľovskej rodiny, Princ Charles. Záhrady sa za tie roky vypracovali na veľmi známe miesto, ktoré organizuje rôzne akcie a stále zveľaďujú svoje okolie o veľkosti 200 akrov. Miesto, ktoré získalo naozaj veľmi veľa rôznych ocenení a miesto, ktoré prekročilo hranicu návštevnosti päť miliónov ľudí.

heligan.com
heligan.com

Záhrady môžete navštíviť v každom ročnom období, vždy sa vaše oči pokochajú ich krásou. Sú rajom pre bádateľov, voľne žijúcich živočíchov, milovníkov rastlín. Džungľa vás vezme na subtropickú cestu cez bambusové tunely, obrie stromové paprade, majestátne rebarbory a banány. Užijete si aj prechádzku lákavými kľukatými cestičkami, ktoré vedú cez staré lesy, alebo môžete prejsť džungľou cez lanový most. V tomto naozaj veľkom, tajomnom a úchvatnom komplexe je možné naozaj všetko a nikto by sa tu rozhodne nenudil. Či ide o malého, či o veľkého, všetci si v Stratených Heligánskych záhradách najdú niečo pre seba.

heligan.com
heligan.com
trenython.co.uk
trenython.co.uk
cornwallguideonline.co.uk
cornwallguideonline.co.uk
heligan.com
heligan.com
homedsgn.com
homedsgn.com
interez.sk (Alexandra Geletová), heligan.com
Uložiť článok

Najnovšie články