Foto: Instagram (elonmusk)

Spoločnosť Elona Muska, SpaceX čelí neočakávanému problému. Nemôže z vesmíru zaznamenávať Zem.

Pred necelým týždňom odštartovala raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX. Avšak tento let, aj keď bol považovaný za rutinný, bol aj tak niečim zvláštny a problémový. Nie že by nastali komplikácie pri vynesení družice, ale problémy boli skôr právneho charakteru. SpaceX totiž nemá licenciu na to, aby mohla poskytovať zábery Zeme. Vesmírna spoločnosť Elona Muska preto po dosiahnutí obežnej dráhy vypla kamery a priamy prenos sa prerušil. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako je to vôbec možné? Podľa 26 rokov starého zákona, má práva na zaznamenávania Zeme Národná agentúra pre výskum atmosféry a oceánov – NOAA. SpaceX tak túto agentúru požiadala o to, aby mohla zábery Zeme vysielať. To ale urobili iba 4 dni pred štartom rakety a práva sa im získať za tak krátky čas, nepodarilo.

Foto: commons.wikimedia.org

Spoločnosť SpaceX o tom, že nejaké práva vôbec potrebuje ani nevedela. NOAA si svoje právo neuplatňovala, no keď sa objavili zábery Tesly na obežnej dráhe v pozadí so Zemou, svoje právo Muskovej spoločnosti SpaceX „pripomenula“.  Zaujímavé napríklad je, že spoločnosť NASA je zo zákona vyňatá. Zvláštny zákon sa objavil v roku 1992 a to kvôli komerčným družiciam, ktoré sa začali dostávať na obežnú dráhu. Aj keď mať právo na zaznamenávanie Zeme môže znieť na prvé počutie zvláštne, dôvodom tohto nariadenia je vojenská bezpečnosť.

Aj podľa právnikov je situácia nejasná a mnohí tvrdia, že je hlúposť, aby SpaceX pred každým letom žiadala NOAA o práva. Preto bude SpaceX najskôr požadovať zmenu legislatívy, resp. je možné, že bude chcieť získať podobný štatút, ako má napríklad NASA. Záverom je potrebné dodať, že obmedzenie sa týka iba spoločností, ktoré majú pôsobnosť v USA.

Pozrite si video, ktoré mohlo byť jedným z hlavných spúšťačov toho, že NOAA zakázala SpaceX zaznamenávať Zem z obežnej dráhy:

Pozri aj: Môže to prísť už za 5 rokov. Elon Musk hovorí, že ak svet ovládne umelá inteligencia, stane sa toto

theverge.com
Uložiť článok

Najnovšie články